ČESKO

Do Prahy přijede objevitel "božské částice"

Příští týden do české metropole zavítá britský fyzik Peter Higgs, který loni s Belgičanem Françoisem Englertem získal za předpověď existence "božské částice" nazvané Higgsův boson Nobelovu cenu. Higgs má mít v úterý, kdy budou oznámeni noví laureáti za fyziku, přednášku v pražském Kongresovém centru. Hlavním bodem jeho programu bude Evropská konference o nedestruktivním testování, která se koná mezi 6. až 10. říjnem.

 

ČESKO

Česká vláda na Ukrajinu zbraně posílat nebude

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že vláda nebude na Ukrajinu dodávat zbraně. Odmítl tím názor předsedy opoziční TOP 09 Karla Schwarzenberga, který v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post řekl, že Evropská unie by měla pomoci Ukrajině v boji proti Rusku všemi prostředky, včetně dodávek zbraní. Podotkl také, že protiruské sankce, ke kterým EU přistoupila, nejsou dostatečně tvrdé, a navíc přišly pozdě.

Z TWITTERU

Děkuji všem europoslancům, pracovníkům Evropského parlamentu a médií za dnešní slyšení. Bylo to podnětné a inspirativní. Těším se na naši bližší spolupráci.
@JourovaEU
Česká kandidátka na eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová absolvovala tříhodinové grilování před poslanci hned čtyř výborů Evropského parlamentu.

POLSKO

Nová premiérka posílí vojenskou přítomnost USA

Předsedkyně nové polské vlády Ewa Kopaczová uvedla, že její kabinet bude usilovat o větší vojenskou přítomnost USA v Polsku a bude podporovat uzavření dohody o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií. Řekla také, že Polsko by mělo splnit kritéria pro zapojení do eurozóny, pomohlo by to podle ní hospodářství země. Termín, kdy by Polsko mělo přejít na euro, premiérka nekonkretizovala.

ČESKO

Soud chyboval, když zrušil Rittigovi zákaz vycestování

Nejvyšší soud dal za pravdu stížnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, podle které městský soud v Praze chyboval, když zrušil zákaz vycestování pro Ivo Rittiga a další čtyři aktéry kauzy jízdenek pro pražský dopravní podnik. Nevěnoval prý dostatečnou pozornost všem okolnostem a porušil zákon ve prospěch i v neprospěch obviněných. Státní zástupce po zrušení zákazu vycestování požadoval pro pět mužů vazbu. Justice mu nevyhověla.

ČESKO

Bezpečnostní rada státu se rozšířila o šéfa lidovců

V Bezpečnostní radě státu, jejímž úkolem je koordinovat kroky v případě ohrožení země, bylo dosud vedle premiéra Bohuslava Sobotky, který jí předsedá, dalších devět členů vlády. Nyní se počet členů zvyšuje na jedenáct - na návrh Sobotky se rozšířila o vicepremiéra a předsedu lidovců Pavla Bělobrádka.

Z TWITTERU

Dobrý den!
@AndySchapiro
Nový americký velvyslanec v Česku se představil na krátkém videu v češtině. Připomněl české kořeny své matky i svou první cestu do Československa, kterou podnikl v roce 1982 jako dospívající "baťůžkář". Zavzpomínal také na dětství, kdy slýchával vyprávění o prezidentovi Tomáši G. Masarykovi a dalších velikánech, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák nebo Franz Kafka. On i jeho rodina prý budou rádi za tipy na místa po celém Česku, která by měli navštívit.

NIZOZEMSKO

Karadžić uznal morální odpovědnost

Bývalý bosenskosrbský vůdce Radovan Karadžić v rozsáhlém prohlášení před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii uznal, že jako politický vůdce nese za zločiny spáchané v letech 1992 až 1995 za války v Bosně a Hercegovině morální odpovědnost.

ČESKO

Senát schválil novelu služebního zákona

Senát podle očekávání schválil novelu služebního zákona. Přijal ji beze změn v podobě, na které se ve sněmovně dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí. Norma tak počítá se zavedením politických ministerských náměstků, kvůli nimž chce novelu vetovat a případně i napadnout u Ústavního soudu prezident Miloš Zeman. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček včera řekl, že Zeman nadále počítá s tím, že zákon bude vetovat.

UKRAJINA

V Doněcku při explozích zahynulo deset lidí

Střela vypálená z raketometu včera ráno na stanici městské hromadné dopravy v Doněcku zabila osm lidí. Oznámila to s odvoláním na očité svědky ukrajinská agentura Ukrinform. Linkový mikrobus, který ve stanici stál, zcela shořel. Další incident se odehrál v jedné z místních škol, kam dopadl granát a usmrtil nejméně dvě osoby. Z odpovědnosti za oba útoky se vzájemně obviňují separatisté a ukrajinská armáda.

ČESKO

Filantropem roku je Kvido Štěpánek, majitel Isolit-Bravo

Ceny VIA Bona za filantropii letos putují k zakladateli Dobrého anděla v Česku nebo projektu "Milý Ježíšku". Vítězem novinářské ceny pro individuálního dárce se včera stal Kvido Štěpánek, majitel a šéf firmy Isolit-Bravo s miliardovým obratem ročně. On sám tvrdí, že velké zisky zavazují. Příběh muže, který k dárcovství vede i svoje zaměstnance, si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz.

Z TWITTERU

Žlutý deštník je "znamení proti střelbě slzným plynem", vysvětluje radní Zimmerman v Hongkongu pro @BabitaBBC z @BBCWorld
@BBCWorld
Oblastní radní Paul Zimmerman popsal pro BBC funkci žlutého deštníku při protestech v Hongkongu. Protestům se začalo přezdívat "deštníková revoluce". Někteří účastníci se totiž před sluncem a pepřovým sprejem chránili právě deštníkem.

AKCIE

Internetový prodejce Zalando je na burze

Německá společnost Zalando, která se po pouhých šesti letech působení stala největším internetovým prodejcem módy v Evropě, úspěšně uvedla své akcie na frankfurtskou burzu. Tržní hodnota firmy se oceněním jejích akcií dostala na zhruba 5,5 miliardy eur, což je téměř tolik jako hodnota aerolinií Lufthansa. Zalandu a dalším mladým internetovým firmám pomáhá nedávná úspěšná emise akcií čínského internetového gigantu Alibaba.

ZEMĚDĚLSTVÍ

Ceny českých jablek klesly až o 30 procent

Ceny jablek od českých pěstitelů se zejména kvůli embargu na dovoz do Ruska a vyšší úrodě v Evropě meziročně propadly o 20 až 30 procent. Ovocnářům hrozí, že jim budou chybět peníze na investice i provoz. Potvrdil to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Letošní sklizeň jablek v ČR by podle posledního zářijového odhadu měla meziročně vzrůst asi o dvě procenta na 123 000 tun.

ELEKTROTECHNIKA

ERA dodá technologie na kodaňské letiště

Pardubická společnost ERA rozšíří řízení letového provozu na mezinárodním letišti Kastrup v Kodani. Největší letiště ve Skandinávii si technologii objednalo potřetí. Výrobce radiolokátorů a další radarové techniky je od roku 2011 členem skupiny Omnipol. Společnost vyvíjí a vyrábí systémy pro civilní i armádní sektor, zařízení dodala 50 zemím světa.

OBCHOD

Exportní banka otevře vrátka do Číny

Česká exportní banka (ČEB) podepíše koncem října dohodu o spolupráci s čínskou Export Import Bank. Má to pomoci českým firmám v exportu na čínský trh. Na strojírenském veletrhu v Brně to řekl ředitel odboru mezinárodních vztahů a komunikace ČEB Petr Križan. Dohoda bude podepsána při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.

TRH PRÁCE

Agenturu Grafton povede Jon Hill

Novým generálním ředitelem české pobočky personální agentury Grafton Recruitment se stal Jon Hill (40). Ve funkci nahradil Luboše Rejchrta. Hill dříve působil ve firmách Hays Czech Republic, Reed či Alexander Mann.

LETECKÁ DOPRAVA

Letiště Charleroi musí vrátit státní pomoc

Belgické letiště Charleroi musí vrátit zhruba šest milionů eur (165 milionů Kč), které dostalo ve formě nezákonné státní pomoci. Nařídila mu to Evropská komise. Brusel kromě toho zahájil hloubkovou kontrolu bruselského letiště Zaventem kvůli státnímu programu subvencí, z nějž prý těží především Brussels Airlines.

NĚMECKÁ EKONOMIKA

Průmysl v září po roce a čtvrt poprvé klesl

Aktivita v německém zpracovatelském průmyslu v září poprvé po 15 měsících klesla. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila konzultační firma Markit. Index PMI v září klesl na 49,9 bodu ze srpnových 51,4 bodu. Dostal se tak pod úroveň 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

MALOOBCHOD

Inspekce pokutovala prodejce hraček

Česká obchodní inspekce (ČOI) rozdala prodejcům hraček v letošním 2. čtvrtletí celkem 174 pokut za téměř milion korun. Inspektoři provedli 397 kontrol. V 63 procentech kontrol zjistili porušení předpisů - chyběly údaje o výrobci či dovozci a bezpečnostní varování. Inspektoři v uvedeném období zakázali prodej 1343 kusů hraček.

BANKY

Do Barmy se vrací první zahraniční banky

Barma udělila licence devíti zahraničním bankám. V zemi tak budou moci působit jako první zahraniční banky od roku 1963, kdy došlo k znárodnění bankovního sektoru. Povolení k omezenému působení v zemi dostaly mimo jiné tři japonské banky či australská skupina ANZ, avšak žádný evropský či americký bankovní dům.

EXPORT

EGAP zvyšuje limity pro pojištění exportu

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) od října zvyšuje teritoriální limity pro pojištění exportu do Běloruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Úvěrová pojišťovna tak reaguje na výpadek exportu na Ukrajinu a utlumení vývozu do Ruska v souvislosti se sankcemi Evropské unie vůči Rusku.

FINANCE

Cenový věstník bude jen v elektronické podobě

Cenový věstník už asi nebude zveřejňován v papírové podobě, ale pouze elektronicky. Počítá s tím novela zákona o cenách, kterou podpořila sněmovna. Počet předplatitelů se snížil podle důvodové zprávy za poslední čtyři roky z 1520 na 730, klesá i počet dalších zájemců. Stát změnou ušetří.

VINAŘSTVÍ

Moët prodává v Číně své místní šampaňské

Francouzská společnost Moët Hennessy zahájila v Číně prodej šumivého vína, které pochází z vinařství, jež společnost provozuje přímo na čínské půdě. Jde o vůbec první čínské vinařství se zahraničním vlastníkem, které se věnuje šumivému vínu. Nejoblíbenějším zůstává v Číně víno červené.

ÚVĚRY

Slovensko zpřísní podmínky pro firmy

Podnikání firem, které nabízejí nebankovní půjčky občanům, bude na Slovensku těžší. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů kromě komerčních peněžních ústavů nově budou muset například požádat centrální banku (NBS) o povolení pro své podnikání.

 

FINANCE

Rusko prý do konce roku 2018 nezvýší daně

Ruská vláda se podle ministra financí Antona Siluanova dohodla, že do konce roku 2018 zůstane daňové zatížení beze změn. Ruské veřejné finance jsou pod větším tlakem kvůli západním protiruským sankcím a někteří lidé spekulovali, že vláda by do konce roku 2018 mohla některé daně zvýšit, aby na tento tlak odpověděla.

ŽIVOČIŠNÉ DRUHY

Země ztratila za posledních sto let 97 procent tygrů.
@BBCNews
Globální vyhynutí živočišných druhů je mnohem horší, než jsme si dosud mysleli, vyplývá z nového Living Planet Indexu sestaveného Londýnskou zoologickou společností. Sledované populace se během 40 let smrskly na polovinu. Index uvádí i další alarmující čísla, mimo jiné u tygrů, jejichž počet klesl ze 100 000 před sto lety na současných 3000 jedinců.

OPRAVA

Ve středečním vydání HN v článku NWR: 75 procent nových akcií prodáno jsme chybně uvedli výši úrokových nákladů v citaci analytika Patria Finance Tomáše Sýkory. Správně mělo být uvedeno 30 milionů eur, nikoli 30 miliard korun. Za chybu se společnosti NWR a panu Tomáši Sýkorovi omlouváme.

LETECTVÍ

Letoun na elektrický pohon chtějí aerokluby

Experimentální letoun na elektrický pohon, který vystavuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Vysoké učení technické (VUT), vzbudil zájem řady zájemců z komerční sféry. Jde především o aerokluby, které by chtěly nový pohon využít. Letoun s označením VUT 051 RAY má přitom za sebou teprve první zkušební let.

HAZARDNÍ PRŮMYSL

Změna loterijní daně by rozpočtu přinesla tři miliardy

Změna sazby loterijní daně podle průměru EU, legalizace on-line sázení a udělení licencí pro zahraniční sázkové společnosti by do státního rozpočtu přinesly navíc tři miliardy korun ročně. Vyplývá to ze studie společnosti PricewaterhouseCoopers, kterou představila Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Studie porovnávala dopad odlišné výše zdanění her a sázek v ČR a EU.

DOPRAVA

Škoda Electric představila nové elektrobusy

Plzeňská Škoda Electric dnes představila první z dvojice rychlonabíjecích elektrobusů, které budou po dva roky testovány na dvou linkách Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), kde nahradí naftové vozy. Jde o součást rozsáhlého evropského projektu ZeEUS, zaměřeného na různá řešení elektromobility ve veřejné dopravě v osmi městech. Zkušební provoz s cestujícími bude zahájen na jaře 2015.

PIVOVARNICTVÍ

Výroba piva v Česku klesla o procento

Výroba piva v Česku od začátku roku do srpna meziročně klesla o jedno procento. Na poklesu výstavu pivovarů se podílelo nestabilní počasí i změna životního stylu lidí. Pivovary za osm měsíců roku uvařily o 73 000 hektolitrů zlatavého moku méně než loni. Domácí poptávka i vývoz piva klesly shodně o jedno procento. V absolutním vyjádření dosáhl pokles prodejů na tuzemském trhu téměř 50 tisíc hektolitrů, vývoz se snížil o 23 000 hektolitrů.

OBCHOD

Regulátoři vyšetřují účetní skandál Tesca

Britské regulační úřady začaly vyšetřovat britskou maloobchodní společnost Tesco. Reagují tak na dřívější oznámení, v němž firma připustila chyby v účetnictví. Tesco patří k největším maloobchodním řetězcům světa a působí také v Česku. Společnost na konci září uvedla, že pololetní zisk nadhodnotila o čtvrt miliardy liber (sedm miliard korun).

 

Klid zbraní na Ukrajině nabízí příležitost, Rusko ale nadále udržuje možnosti, jak Ukrajinu rozvrátit.
Jens Stoltenberg
nový generální tajemník NATO na své první tiskové konferenci po nahrazení šéfa aliance Anderse Fogha Rasmussena

Očekáváme, že tvrdší přístup finanční správy se dotkne stovek firem, které budou po obdržení statusu nespolehlivého plátce existenčně ohroženy.
Michal Gabriel
ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services o nové metodice k zákonu o DPH

Tyto výdajové škrty jsou zásadní pro naši důvěryhodnost v očích Francouzů a Evropanů.
Michel Sapin
Francouzský ministr financí poté, co oznámil, že vláda hodlá snížit výdaje mimo jiné ve zdravotnictví, omezit zvyšování mezd či snížit počet státních zaměstnanců

Víme, že úroveň toalet v metru není dobrá. Dlouhé roky byla tato záležitost odkládána pro nedostatek financí.
Jaroslav Ďuriš
ředitel Dopravního podniku hl. města Prahy

Související