V Západočeské galerii v Plzni je uložen známý obrazový triptych Jana Preislera Jaro z roku 1900. Na šířku měří víc než tři metry. V jeho centrální části se o kmen stromu tváří zasněně opírá mladík, který je považován za malířův idealizovaný autoportrét. Krajina v pozadí představuje kulisy jeho dětství – okolí Králova Dvora. Na boční křídla pak namaloval sedící mladé ženy v krajině.

Preisler vystavil svůj triptych na třetí výstavě SVU Mánes 1900 a sklidil za něj velké uznání. Dobová kritika ho přijala jako hluboký výraz pocitů moderního člověka, který vstupuje do nového století plný nostalgie a touhy po splynutí s přírodou. Tehdejší kritik K. B. Mádl napsal o Preislerovi, že je to "lyrik delikátní sensibility, jemuž je forma a barva tolik, co tón hudebníků a vnitřní rytmus verše básníkova".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na nedělních aukcích Prague Auctions a 1. Art Consuling se bude fotografie Josefa Sudka začne vyvolávat na ceně 330 tisíc korun.
  • Polyuretanová socha Krištofa Kintery začne na 170 tisících korunách.
  • Dominantou aukce je ale triptych malíře Jana Preislera z roku 1900, vyvolávací cenu má 6 milionů korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.