Turecká vláda předložila parlamentu žádost o povolení vojenské intervence v Sýrii a v Iráku proti organizaci Islámský stát (IS), jehož bojovníci vedou operace již v bezprostřední blízkosti tureckého území. Poslanci návrh budou projednávat ve čtvrtek.

Armáda má mít možnost po dobu jednoho roku podle potřeby vtrhnout na území obou sousedních států, když usoudí, že se situace v pohraničí vyhrocuje.

Součástí rezoluce je i souhlas poslanců, aby mohli být umístěni na tureckém území i zahraniční vojáci podílející se na ochraně tureckého území nebo přepravující se do zmíněných sousedních zemí. Ankara tak počítá s eventualitou, že v Turecku bude operovat NATO či jeho území využijí podle potřeb státy koalice vedené Američany a speciálně vytvořené ke zlomení vojenské síly IS.

"Umožní velmi široký mandát tak, abychom nepotřebovali další text v budoucnosti," prohlásil mluvčí turecké vlády Bülent Arinç.

Vzhledem k tomu, že vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ovládá parlament, dá se předpokládat, že vládní návrh poslanci schválí. Turecko se doposud aktivnějšímu zasahování proti islamistům bránilo, protože podle obvinění Západu je nejdříve podporovalo proti syrskému režimu Bašára Asada.

Syrští Kurdové brání město Kobani na turecké hranici

Koaliční letadla ve středu znovu zaútočila na islámské radikály u kurdského města Kobani na syrsko-turecké hranici. Kurdští bojovníci se tam úporně brání přesile radikálů a z města denně prchají další civilisté. Islámský stát přesunul ke Kobani tisíce bojovníků. Proti nim stojí několik set Kurdů a fronta je údajně tři kilometry od města.

Za nočních bojů přišlo o život nejméně devět členů kurdských milicí. "Kurdští bojovníci čelí početní i vojenské přesile, ale odmítají se stáhnout a úporně proti IS bojují. Obrana Kobani je pro ně otázkou života, nebo smrti," sdělil Ramí Abdar Rahmán z organizace syrské exilové opozice.

IS má u města podle něj k dispozici tanky, těžké dělostřelectvo i raketomety. Kurdové se brání automatickými puškami a kulomety. Pokud by se IS podařilo Kobani dobýt, ovládl by ucelený územní pás podél hranice. Boje o Kobani vyhnaly od poloviny září z domovů na 160 tisíc civilistů.

Postup IS v Sýrii se snaží s pomocí leteckých útoků zastavit koalice, v níž je kromě USA pět arabských zemí. Tento týden už podnikla nejméně 15 útoků na pozice IS u Kobani.

Alžírsko identifikovalo vrahy uneseného Francouze

Alžírské úřady mezitím zjistily totožnost únosců francouzského občana, kterého zabili minulý týden kvůli vojenské intervenci Paříže proti islamistům v Iráku. S odvoláním na alžírského ministra spravedlnosti Tájiba Lúha o tom informovala agentura AFP.

K únosu se ve videu přihlásila údajná odnož organizace Islámský stát, která se nazvala Vojáci chalífátu. Podle alžírských úřadů byl pětapadesátiletý Francouz unesen při výletu do hor asi 100 kilometrů východně od metropole Alžíru.

Hervé Gourdel byl profesionální horský průvodce a nadšený fotograf a cestovatel. K jeho únosu a vraždě došlo poté, co členové teroristické organizace Islámský stát vybídli své stoupence, aby útočili na občany zemí, které se účastní boje proti radikálům.