Britské stíhačky poprvé zaútočily v Iráku na pozice ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS). Pomohly tak kurdským bojovníkům, kteří se snaží ofenzivu islamistů zastavit. Oznámil to britský ministr obrany Michael Fallon. Britský parlament schválil zapojení země do bojů s IS v Iráku minulý týden.

"Identifikovaly cíl a zaútočily na těžké zbraně islamistů, které ohrožovaly kurdské jednotky. Rovněž zaútočily na obrněný nákladní automobil ve stejné oblasti," uvedl ministr pro televizní stanici BBC. "Obě letadla se nyní vrátila bezpečně na základnu a podle prvotního zhodnocení byly oba útoky úspěšné," dodal.

Londýn vyslal nad Irák stíhací bombardéry typu Tornado. Dvě stíhačky byly prý jen na "ozbrojené průzkumné misi", když je požádali, aby pomohly kurdským jednotkám na severozápadě Iráku, jež se ocitly pod palbou. Po útoku se vrátily zpět na leteckou základny Akrotiri na Kypru.

Londýn patří k nejbližším spojencům Washingtonu, a přestože Američané zahájili leteckou operaci proti islamistům již před několika týdny, Británie dosud stála stranou. Britský premiér David Cameron minulý týden ve čtvrtek uvedl, že by se jeho země do bojů v Iráku měla zapojit, protože to je v jejím zájmu. Už předminulý týden se připojila k úderům Francie. Před pár dny oznámily svou účast i Dánsko a Belgie, které se chystají vyslat sedm, respektive šest letounů.

Spojené státy a jejich arabští spojenci provedli za posledních 24 hodin přes 10 leteckých úderů na pozice radikálů z Islámského státu (IS) v syrské provincii Dajr az-Zaur a v okolí severosyrského města Ajn al-Arab, známého pod kurdským názvem Kobani. Počet obětí náletů není znám. Obyvatelé Kobani se podle televize CNN obávají masakru, pokud se ozbrojenci z IS města zmocní. Kurdští bojovníci prosí Západ o poskytnutí zbraní, aby mohli islamisty zastavit.

Mluvčí Pentagonu John Kirby oznámil, že USA se svými spojenci dosud podnikly téměř 310 náletů na pozice islamistů, na 230 jich bylo v Iráku a 76 v Sýrii. "Musíme být důslední, ale zároveň přesní a opatrní, aby nebyli zasaženi civilisté," řekl Kirby s tím, že je pravda, že ozbrojenci se neustále přesouvají a začínají se skrývat i v podzemí. "Není to jednoduché, ale budeme i nadále pokračovat v tlaku na ně," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

"Potřebujeme pomoc. Potřebujeme zbraně. Potřebujeme účinné letecké údery," vyzval Západ jeden z obyvatel syrského Kobani. Neumí si prý ani představit, co by nastalo, pokud by milice IS vpochodovaly do města. Extremisté jsou údajně od města vzdáleni již jen asi tři kilometry a získali kontrolu nad 325 z 354 vesnic v jeho okolí, uvedli syrští aktivisté. Město prý ostřelují z raketometů, jen v pondělí na centrum města dopadlo prý až 17 střel. Podle syrské exilové organizace SOHR přitom zahynuli přinejmenším tři lidé a řada dalších byla zraněna.

V obleženém městě začínají údajně docházet zásoby léků a zdravotnického materiálu. "Nejhorší je, že dochází voda a lidé musejí hloubit studny, aby se k ní dostali," uvedla jedna z obyvatelek města v telefonickém rozhovoru s agenturou AP. "Pitná voda se ale smísila s odpadovou a hodně lidí z toho onemocnělo," dodala. Přerušeny byly prý už i dodávky elektřiny.

Podle syrských aktivistů islamisté v úterý sťali čtyři kurdské bojovníky, včetně tří žen, které zajali právě nedaleko Kobani. Jejich hlavy prý poté vystavili ve městě Džarábulus.

Turecko může na boj poskytnout až 10 tisíc vojáků

Podle agentury DPA zvýšilo Turecko počet svých vojáků na hranici. V oblasti prý rozmístilo také zhruba 35 tanků a obrněných transportérů. Město Kobani totiž bezprostředně přiléhá k turecké hranici. V pondělí dopadla na turecké území přinejmenším jedna raketa vypálená islamisty. Podle tureckých médií ale vybuchla na poli a nikoho nezranila. Turecký parlament bude o zapojení do kampaně proti IS jednat ve čtvrtek. Na boj s IS je Turecko údajně připraveno poskytnout až 10 tisíc vojáků, dalších 5000 má prý v záloze.

Islamisté z IS na Kobani útočí již od 15. září. Pokud město ovládnou, dostane se do jejich rukou souvislý pás syrského území podél turecké hranice od severovýchodního cípu země po Halab. Z města a jeho okolí do sousedního Turecka už údajně uprchlo více než 160 tisíc lidí.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně a má v Sýrii síť informátorů, v úterý rovněž oznámila, že islamisté propustili více než 70 kurdských studentů, které zajali na severu Sýrie v květnu. Žádné bližší podrobnosti o propuštění ale nebyly zveřejněny. Prý šlo o část ze 153 studentů, kteří byli uneseni 29. května, když se vraceli po absolvování zkoušek z Halabu do Kobani.

Kurdské ozbrojené složky, takzvaní pešmergové, zahájily ofenzivu proti radikálním bojovníkům z IS také v několika oblastech severního Iráku. Podle agentury AFP se jim prý podařilo dobýt čtyři vesnice, dvě z nich na hranici se Sýrií severozápadně od Mosulu, další dvě jižně od Kirkúku.