Stoupání věkové hranice pro odchod do důchodu by mělo skončit. Ještě za současné vlády by věk odchodu do důchodu měl být zastropován na hranici 65 let. Shodují se na tom nejen strany vládní koalice, ale i většina ostatních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Žádná z nich nepodporuje zachování dosavadního pravidla, podle něhož má důchodový věk neomezeně růst.

Bez omezení horní hranice narůstá důchodový věk po takzvané malé důchodové reformě z roku 2011, kterou prosadila tehdejší koalice ODS, TOP 09 a VV na návrh ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Jaromírem Drábkem (TOP 09). Podle současných pravidel půjdou dnešní třicátníci do důchodu v 68 letech a dnes narozené děti až v 73 letech.

"Je nesmyslné posouvat hranici do věku, kdy již lidé nebudou schopni pracovat. Zdá se, že v odborné komisi pro důchodovou reformu směřujeme k doporučení stropu na úrovni 65 let," říká šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Společně s dalšími politiky a experty je členem komise, která má vládě navrhnout změny penzijního systému.

Stejný názor má i hnutí ANO. "Chceme strop na úrovni 65 let s tím, že by se ale měl pravidelně revidovat a případně upravovat podle aktuální situace," uvedla už v červnovém rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz Radka Maxová, poslankyně a členka důchodové komise za hnutí vedené Andrejem Babišem.

3 roky

Tolik by měl podle koaliční smlouvy trvat proces změny hranice pro odchod do důchodu. Důchodová komise vydá nejdříve na konci letošního října doporučení, a teprve poté začne ministerstvo práci na návrhu novely.

Pro zastropování důchodového věku je i KDU-ČSL, tedy třetí strana vládní koalice. Její zástupce ale zatím neříká, kde konkrétně by se měl strop nastavit.

"Věk odchodu do důchodu není možné prodlužovat do nekonečna," souhlasí místopředseda lidovců Jan Bartošek, který názory strany prosazuje na důchodové komisi. "Měl by být nastaven tak, aby umožnil kvalitní výkon příslušné profese s ohledem na pracovní způsobilost. Dovedeme si přitom představit také určitou diferenciaci podle profesí s ohledem na fyzickou náročnost a další odpovídající charakteristiky," upřesňuje.

Podobný postoj zaujala i největší opoziční strana TOP 09. Podle poslankyně a odborné mluvčí TOP 09 pro sociální politiku Jitky Chalánkové by měl být důchodový věk stanoven především s ohledem na demografickou situaci a schopnost státu při takovém věku financovat výdaje na důchody.

"Svou roli hraje i celková ekonomická situace. Pokud to výše uvedené faktory umožní, tak by s ohledem na zvýšení jistoty pojištěnců měl být strop stanoven," říká Chalánková.

Další podrobnosti najdete na serveru Aktuálně.cz.