Kurkuma – koření, které je součástí směsi kari – povzbuzuje samoregenerační schopnosti mozku. Mohlo by tak pomoci lidem po mozkové mrtvici či těm, kteří trpí Alzheimerovou chorobou.

Informovali o tom němečtí vědci, jejichž studii zveřejnil odborný časopis Stem Cell Research and Therapy.

Výzkumníci z Institutu neurovědy a medicíny v Jülichu testovali efekty turmeronu, jedné z látek obsažených v kurkumě, na krysách.

Zjistili přitom, že po dodání turmeronu jsou ty části jejich mozků, které se podílejí na růstu nervových buněk, aktivnější než jindy. Turmeron kromě toho podpořil také růst neurálních kmenových buněk, které se dokáží přeměnit v jiný typ mozkových buněk a dle vědců hrají důležitou roli při regeneraci poškozených částí mozku.

"Nyní bychom chtěli provést podobné testy také na lidech," informovala členka vědeckého týmu Maria Adele Rügerová.

"Není přitom jasné, jestli bude turmeron u lidí účinkovat stejně," upozornila podle BBC Laura Phippsová z britské charitativní organizace Alzheimer's Research UK. "Zatím si tedy nemusíte plnit kořenky zásobami kurkumy," dodala.

Turmeron nicméně není jedinou léčivou látkou obsaženou v kurkumě. Například kurkumin, jak ukázaly dřívější výzkumy, má protizánětlivé účinky.