Ruský energetický gigant a americká těžební společnost společně našli v Karském moři v Arktidě zásoby ropy i zemního plynu. Podle šéfa Rosněfti Igora Sechina se v oblasti Universitetskaya nachází až 100 milionů tun ropy a 338 miliard kubických metrů plynu. "Černého zlata" tak může mít tato lokalita tolik jako Saúdská Arábie nebo více než Mexický záliv, tvrdí Sechin.

"Je to naše vítězství – bylo dosaženo díky našim přátelům a partnerům ze společností ExxonMobil, Nord Atlantic Drilling, Schlumberger, Halliburton, Weatherford, Baker, Trendsetter a FMC," prohlásil.  

Těžbu, která je pro Rusko důležitá, ale zpomalí dopad sankcí Spojených států. Ty je totiž uvalily nejen na Sechina, ale také zakázaly americkým společnostem spolupráci na společném podnikání s ruskými energetickými firmami. 

ExxonMobil tak po průzkumném vrtu zastavil v pondělí spolupráci s Rosněftí. "Teď se zaměřujeme na dokončení vrtu a bezpečné ukončení operace v souladu s naší dohodou s vládou Spojených států," řekl serveru Bloomberg mluvčí ExxonMobil Richard Keil. Tato dohoda umožnila ExxonMobilu dokončit průzkumný vrt do 10. října.

Z hloubky dva tisíce metrů společnosti podle Sechina získaly "úžasný vzorek lehké ropy", uvedl server BBC. Kdy ale může ruský gigant začít těžit suroviny, je podle odborníků nejisté. Nejdříve musí otestovat více vzorků a také zjistit, kolik se přesně v regionu nachází využitelných zásob. 

Kvůli ukončení spolupráce s americkou firmou také Rosněfť nebude těžit tak rychle, jak si představovala. Experti tvrdí, že podmínky v ledovém prostředí Arktidy, jako chladné počasí a nebezpečné ledovce, nejsou pro těžbu při dnešních cenách ropy ekonomicky výhodné. 

Ropa v Arktidě je pro prezidenta Ruska Vladimira Putina zásadní. Zásoby suroviny na Sibiři totiž vysychají, a země tak potřebuje najít nové místo, odkud ropu získat. Největším producentem ropy a zemního plynu je momentálně USA. 

Proti těžbě v Karském moři se od počátku vymezují také ekologové, kteří protestují za zachování nedotčené krajiny. Dohodu o průzkumu ropných nalezišť v Arktidě obě společnosti podepsaly už před třemi lety.