Hromada knih jako kupa bezcenných myšlenek zasypala v neděli jeviště plzeňské nové scény v závěrečné inscenaci mezinárodního festivalu Divadlo.

Hamletovská replika "Slova, slova, slova…" se tak stala leitmotivem inscenace polského režiséra Jana Klaty, kterou připravil se souborem Schauspielhaus z německé Bochumi.

Na půdorysu Shakespearova Hamleta vytvořil brilantní, hořce ironickou bilanci současného myšlení, kultury a společnosti. Pocit, že globalizovaný svět navenek demonstruje popkulturní jednotu, ale zevnitř ho rozkládají minulé viny, selhání, ztráta paměti a vyprázdněnost, prostupoval naprostou většinou festivalových inscenací.

Klata notoricky známé situace Hamleta seškrtal a přeskládal po svém. Zpočátku je inscenuje jako energií nabité obrazy.

Shakespearovské postavy vidí v komiksové zkratce a banalizující popkulturní optikou. Hamlet v anarchistické mikině vyjadřuje svou vzpouru nejen slovy, ale - možná výmluvněji - jazykem moderního tance.

Polonius ovládá své děti píšťalkou jako tělocvikář, dcerušku Ofélii cepuje u tyče v klasickém baletu. Všechny mnohomluvné rady, jež u Shakespeara uděluje synovi, vyslovil Klata jediným gestem: okázalým předáním zjevně zbytečné knížky návodů Otec a syn.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.