Každých šest týdnů přijíždí do areálu Národní knihovny v pražském Klementinu "Google kamion". Naložený zhruba čtyřmi tisíci svazky knih ve speciálních vozících, které je chrání před nárazy, otřesy či vlhkostí, pak míří do digitalizačních center společnosti Google v Itálii a Německu.

Od letošního ledna totiž Google digitalizuje historické tisky z knihovních sbírek a zpřístupňuje je přes službu Google Books.

"Společnost Google oslovila Národní knihovnu ČR (NK) s nabídkou spolupráce už v roce 2008. Vyžádala si seznam našich fondů starých tisků a sama si z nich vybrala, co chce digitalizovat. Jde o více než 140 tisíc svazků, na které už se nevztahují autorská práva. V roce 2011 jsme podepsali smlouvu," popisuje generální ředitel NK Tomáš Böhm.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.