Aukce umění zaznamenaly v Česku v posledních letech výrazné oživení. Aukční síně se plní nejen tuzemskými sběrateli, ale také zahraničními investory, kteří mají opět chuť utrácet. Za první pololetí letošního roku se jenom za desítku nejdražších obrazů na aukcích utratilo přes 85 milionů korun. To je přibližně pětina celkového odhadovaného letošního obratu.

Po propadu v době ekonomické krize po roce 2008 jsou licitátorská kladívka slyšet stále častěji. "Krize samozřejmě trh s uměním citelně ovlivnila. Hlavně tím, že na nějakou dobu omezila chuť investorů a sběratelů nakupovat," uvedl Albert Trnka z European Arts Investments. Podle Trnky je český aukční trh nyní velmi stabilní, i když v porovnání se světem zdaleka nedosáhl svého vrcholu. Do budoucna se podle něj dá očekávat, že ceny za díla českých autorů budou stoupat, a také, že tuzemští investoři a sběratelé budou čím dál tím více sbírat a ukládat peníze do uměleckých děl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.