Krabička cigaret téměř jistě podraží až o čtyři koruny. Politici se mohou vymlouvat, že se spotřební daň zvýšit musí: kvůli slabé koruně opravdu podstřelujeme Evropskou unií předepsané sazby daně v eurech. Je ale vlastně někdo z politiků nespokojen? Stát získal na spotřební dani z tabákových výrobků stejnou závislost, jakou vykazuje kuřák na nikotinu. A pokud chce vládní elita tvrdit, že tomu tak není, pak musí už konečně prosadit rozumnou protikuřáckou strategii - chystanou novelou protikuřáckého zákona počínaje a zdravotními plány pojišťoven penalizujícími kuřáky konče.

V parlamentu nyní schvalované zvýšení ceny cigaret může u kuřáků oprávněně vyvolat hořké vtipkování, že právě oni jsou základem tohoto státu (a pokud pijí alkohol a jezdí autem, tak dvojnásob). Když se v roce 1993 zaváděly spotřební daně místo obstarožní daně z obratu, i kdyby si tehdy Češi naráz "típli" své startky, marsky či clejky, stát by se asi nezhroutil. Teď už to tak jisté není. Z pár miliard stát výběr daně navýšil na 46 miliard korun v minulém roce. Pro představu: to je rozpočtová kapitola ministerstva dopravy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru