Před necelými dvěma roky stáli u zrodu fondu Pro arte tři zakladatelé, mezi nimi podnikatel a mecenáš řady uměleckých oblastí Libor Winkler. Letos v dubnu se fond otevřel pro další investory. Minimální vklad každého z nich je 125 tisíc eur. "Zájem je živý a zdá se, že fond bude natolik velký, aby mohl dobře působit v globálním kontextu," pochvaluje si jeho ředitel Pavel Chalupa.

V kanceláři na Malé Straně v Praze mu visí plátno české surrealistické malířky Toyen A nyní ať plyne čas z roku 1957. Tajemný obraz žhnoucí různými odstíny červené získal fond loni v Paříži. "Ze všech děl, která jsme zatím nakoupili, je mi nejbližší. Čtu z něj autorčinu touhu oprostit se od všech tabu, zbavit se pout - k životu, vlastním vzpomínkám, své původní vlasti. Jako bych v jejím gestu vyjádřeném obrazem nacházel i svou minulost v temnotách a sdílel pocit, že nevím, co je přede mnou," svěřuje se Chalupa.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pavel Chalupa je ředitelem investičního fondu Pro arte, prvního a dosud jediného u nás, specializovaného na české umění. Z děl, která fond zatím nakoupil, ho nejvíc fascinuje obraz Toyen a nyní Ať plyne čas.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.