Palestinské radikální hnutí Hamás se v nepřímých rozhovorech dohodlo s Izraelem na dalším příměří pro Pásmo Gazy. Oznámily to obě strany s tím, že oficiálně bude klid zbraní vyhlášen večer. Klid zbraní by se týkal Pásma Gazy, kde za 50 dní bojů přišlo o život více než 2000 Palestinců.

V Gaze lidé příměří oslavovali střelbou do vzduchu, v Izraeli vládne spíš skepse, protože minulá příměří byla vždy porušena.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že jde o humanitární příměří, které umožní dopravit pomoc do Pásma.

I když měl klid zbraní začít v 18:00 SELČ, ještě po této hodině zněly na jihu Izraele poplašné sirény ohlašující další raketový útok z Gazy. Žádný raketový útok ale nepřišel. Správy izraelských vesnic a měst podél hranice s Pásmem se obávají, že příměří bude stejně jako ta minulá porušeno. Místní školy proto nezahájí školní rok.

List The Jerusalem Post píše, že nynější příměří je už dvanáctým v současném konfliktu, který začal 8. července. Jeho podmínky jsou podobné těm dojednaným pro příměří, které začalo platit 15. července.

Klid zbraní není časově omezen, Izrael se zavázal, že pustí do Pásma humanitární pomoc a stavební materiál a že do měsíce budou obě strany pokračovat v jednání o dalších sporných bodech. Izrael bude žádat demilitarizaci Pásma a záruky, že se Hamás nebude znovu vyzbrojovat, protistrana pak chce otevření hraničních přechodů, propuštění určitých vězňů, transfer peněz k výplatě členů správy Pásma a otevření přístavu a letiště.

Prostředníkem jednání byl Egypt. O podmínkách příměří zatím není mnoho známo. Egyptské ministerstvo zahraničí ohlásilo, že do Pásma se dostane materiál nezbytný k rekonstrukci zničených domů a infrastruktury. Obě strany mají za prostřednictví Egypta dále vyjednávat o podmínkách trvalého klidu zbraní. Blokáda Pásma má být uvolněna a má být také rozšířena oblast pro rybolov kolem pobřeží Pásma.

Podle palestinské strany půjde o příměří s otevřeným koncem a Izraelci svolili s uvolněním blokády Pásma tak, aby do něj mohly být dováženy zásoby a stavební materiál. Má být otevřen hraniční přechod Rafáh do Egypta, jehož bezpečnost budou zajišťovat i policisté samosprávy. Za měsíc pak mají začít rozhovory o závažnějších otázkách, jako je otevření letiště nebo přístavu v Pásmu Gazy. Izrael zavedl blokádu Pásma v roce 2006, když Hamás unesl do Pásma izraelského vojáka Gilada Šalita.

Izraelští ministři byli s rozhodnutím přijmout příměří pouze seznámeni, ale nehlasovali o něm. Několik z nich, mezi nimi i šéf diplomacie Avigdor Lieberman, s dohodou nesouhlasí.

Hamás dohodu považuje za své vítězství. Jeden z jeho představitelů Samí abú Zuhrí prohlásil: "Cena této současné kampaně není docílit otevření toho nebo onoho hraničního přechodu, ale připravit cestu k příštímu stadiu, a to je osvobození Jeruzaléma."

Ministryně spravedlnosti Cipi Livniová prohlásila, že konec bojů by neměl Hamásu přinést žádné významné politické vítězství. "Hamás je teroristická organizace, která neuznává naše právo zde existovat," řekla. Příměří by podle ní mělo být součástí "širší dohody s těmi, kteří stojí o mír" s Izraelem.