Důležitým faktorem pro akciové trhy se v posledních dnech znovu ukázala být globální politika. Obavy ze stupňujících se sankcí mezi Západem a Ruskem začaly doléhat na poptávku po riziku. Přímá vazba sankcí s možným vlivem na hospodaření existuje však jen v omezeném rozsahu u několika domácích utilit a bank.

Například ČEZ nemá v Rusku přímé investice. Provázanost dalších možných sankcí a hospodaření firmy je však relativně nasnadě a vyhrocení situace by "paradoxně" mohlo tuzemské energetice spíše pomoci. Ačkoliv považujeme riziko déle trvajícího přerušení dodávek plynu do Evropy stále za velmi malé - už kvůli tomu, že je absolutně proti ekonomickému zájmu samotného Ruska - postupné zhoršování vztahů Západu a Ruska v uplynutých týdnech přesto posouvalo cenu plynu v Evropě výše. A plyn s sebou táhl vzhůru i cenu černého uhlí jako náhradu při výrobě elektřiny i tepla v případě, že by se Evropa ocitla bez plynu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.