Davidu Kabzanovi bylo pouhých sedmnáct let, když se naplno dostal do střetu s komunistickým režimem. V lednu 1989 si ho na služebnu přivedla dvojice příslušníků StB, aby od něj získali svědectví, které potřebovali k připravovanému procesu s Václavem Havlem. Po několika rutinních dotazech se však výslech změnil v řetězec ran obuškem a vyhrožování zabitím.

Čtvrtstoletí poté se Kabzanův případ poprvé dostal před soudce. Pražský obvodní soud začal tento týden projednávat žalobu na důstojníka StB Petra Berana, který tehdejší výslech vedl.

"Poškozeného při výslechu slovně napadal, bil obuškem po zádech, krku a v oblasti hlavy. Dále mu vyhrožoval, že si s ním mohou dělat, co chtějí, dokonce i přinést kanystr s benzinem a zapálit jej," prohlásila státní zástupkyně Zdeňka Galková.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.