LAOS

Laos je zemí s nejnižším příjmem zahraničních investic ve Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Investice, které do země zamíří, jdou většinou do zemědělství. Některé z laoských regionů prožívají rychlý ekonomický rozvoj, ale zároveň zde z dlouhodobého hlediska dochází k neudržitelnému čerpání přírodních zdrojů. Jedná se zejména o lesní plochy, které byly během posledních let vytěženy a následkem vodní eroze na jejich místě zbyly neúrodné pustiny. Nyní se připravují plány ohledně výstavby nových železničních spojů. Ty by měly spojovat hlavní obchodní centra i těžařské oblasti a tím podpořit průmysl.

MYANMAR (BARMA)

Letošní rok je pro Myanmar důležitý, protože sdružení ASEAN předsedá. Země od roku 2011, kdy nová, demokratičtější vláda nahradila vojenský režim, zavádí mnohé reformy, které pomáhají přilákat zahraniční investice, vytvářejí nové pracovní možnosti i podporují rozvoj infrastruktury. Ekonomika země tak nabrala na otáčkách a podle odhadů Mezinárodního měnového fondu růst HDP v současném rozpočtovém období, které bude trvat až do roku 2015, může dosáhnout až 8,5 %. Myanmarská centrální banka během posledních dvou let prošla zásadními změnami, stala se nezávislou na ministerstvu financí a zavedla plovoucí směnný kurz. Nejvíce zahraničních investic míří do výrobního průmyslu, telekomunikací a těžby nerostných surovin.

KAMBODŽA

Ekonomika roste v posledních letech raketovým tempem (7 % v roce 2013 s předpokladem udržení tohoto trendu i v roce 2014), což umožnilo například i snížit podíl populace žijící pod hranicí chudoby z 50 % v roce 2004 na 20 % v roce 2011. Hlavním motorem růstu je pro Kambodžu export, a to díky nízkým nákladům na pracovní sílu, které zemi umožnily stát se hlavním výrobcem i exportérem oděvů a obuvi pro západní svět. Zajímavé je, že ani hospodářská krize v těchto zemích nezpůsobila kambodžské ekonomice problémy, protože oslabená zahraniční poptávka byla kompenzována rostoucí domácí spotřebou (vzrostla o 9,5 % v roce 2012). Vysoké tempo růstu udržuje i skokové zvýšení zahraničních investic, ty narostly v roce 2012 o 75 % na hodnotu 1,5 miliardy dolarů. Díky nim se povedlo diverzifikovat výrobu a zaměřit se kromě tradiční výroby textilu i na výrobu autodílů a další sektory.

FILIPÍNY

Filipínská vláda se v letošním roce rozhodla zaměřit na podporu turismu. Věří, že je to nejsnazší cesta k rychlému hospodářskému rozvoji. Plánují se proto investice do stavebnictví, marketingu, nové infrastruktury a dalších oborů spojených s přípravou turistických resortů.

MALAJSIE

Ekonomiku Malajsie zasáhla v roce 2014 oslabená zahraniční poptávka. Dopady však nebyly výrazné, neboť je zmírnily výdaje domácích spotřebitelů. Místní poptávka byla podpořena růstem zaměstnanosti i zvýšením minimální mzdy. Příjem zahraničních investic do země lze považovat za průměr v regionu. Objem byl v roce 2012 srovnatelný s Thajskem, i když v Thajsku měl rostoucí trend, zatímco v Malajsii investice klesaly. Odchod zahraničních firem je spojován zejména s růstem nákladů na pracovní sílu ve výrobním průmyslu. Struktura HDP je poměrně rovnoměrně rozložená mezi průmysl, služby a zemědělství.

VIETNAM

Vietnam je jedním z nových členů ASEAN. Do sdružení vstoupil v roce 2010 a brzy se stal jedním z prioritních příjemců zahraničních investic v regionu. Hodnoty přímých zahraničních investic proudících do země jsou podstatně vyšší, než je tomu v případě Laosu, Kambodži nebo Myanmaru. Rating Vietnamu je prozatím stabilní a současná ekonomická situace naznačuje, že se zemi bude dařit i v nadcházejícím roce.

INDONÉSIE

Indonésie je stabilní ekonomikou s pozitivním výhledem, i když se země stále potýká s problémy, jako je nezaměstnanost, nedostatečné sociální zázemí či zdravotní péče. Na druhou stranu je Indonésie rychle rostoucím trhem, což platí například v automobilovém průmyslu. Prodej automobilů mezi lety 2005-2012 vzrostl o 11 %. Na to reagují automobilky, které v posledních dvou letech investovaly v zemi přes tři miliardy dolarů ve snaze zvýšit výrobní kapacity. Automobilka Toyota například zvýšila produkci svých automobilů z 80 tisíc ročně na 200 tisíc vozidel za rok.

BRUNEJ

Brunej je velmi bohatou zemí díky prodeji ropy, a její HDP je tak tvořen hlavně v těžebním průmyslu. Předpokládá se, že v roce 2014 dojde ke zlevnění této suroviny ve světě. Státní kasa nejmenšího ze států sdružení ASEAN je na tyto změny citlivá, hodnoty se ale budou pohybovat natolik vysoko, že země bude i dál hospodařit s přebytkovým rozpočtem.

SINGAPUR

Podle ratingových společností zůstává Singapur i v letošním roce světovým centrem pro navazování obchodních vztahů. Na druhém místě se umístily Spojené státy a na třetím Jižní Korea. Země se však může pyšnit i dalšími nej. Nejenže Singapur patří mezi nejvýznamnější obchodní uzly, ale je i největším příjemcem přímých zahraničních investic na obyvatele. Objemy těchto investic se pohybují vysoko nad průměrem regionu. Kritéria jako daňová zátěž, přesah na ostatní trhy, kvalita infrastruktury, koncentrace kvalifikované pracovní síly a kapitálu společně tvoří natolik přívětivé podnikatelské prostředí, že byl Singapur zvolen Světovou bankou již dvakrát za sebou za nejlepší místo pro byznys na světě.

THAJSKO

Nová thajská vláda přislíbila vyvést zemi z politické krize, provést požadované reformy a připravit volby. Celý proces je naplánován přibližně na 15 měsíců. Pokud dodrží navržený harmonogram, mohla by být moc v Thajsku předána demokraticky zvolené vládě do konce příštího roku. Podle informací získaných z podnikatelských kruhů a od zahraničních investorů se situace v oblasti byznysu stabilizuje. Se změnou politického režimu byly zaměněny původní velké projekty za nové investiční plány na výstavbu infrastruktury. Jedná se zejména o projekty zaměřené na železniční, silniční a leteckou dopravu, vodní hospodářství a protipovodňové zábrany o celkové hodnotě tři biliony bathů (zhruba dva biliony korun).


Dita Nedělková
vedoucí oddělení Centrum informačních služeb, CzechTrade
dita.nedelkova@czechtrade.cz