Prahu v polovině června navštívila západočínská obchodní delegace více než 70 technologicky orientovaných firem a klastrů se zaměřením na různá průmyslová odvětví, od všeobecného letectví, obnovitelných zdrojů energie a nových materiálů přes ICT, biofarmacii, technologie "chytrého" města až po zemědělské technologie. První den návštěvy se uskutečnila konference, která představila české a západočínské obchodní a investiční prostředí, a na ni následně navázala obchodní jednání o spolupráci.

V rámci konference bylo podepsáno memorandum o porozumění (mezi agenturou CzechTrade, Committee of Chengdu Hi-Tech Industrial Development Zone a organizací European Union Project Innovation Center), zaměřené na spolupráci v oblasti všeobecného letectví a uplatnění uceleného českého řešení A-Z v městském distriktu Chengdu Hi-Tech Industrial Development Zone ve městě Čcheng-tu (Chengdu) v provincii S'-čchuan.

"Bylo nám velkou ctí setkat se s takto početnou delegací z daleké Číny. Cílem agentury CzechTrade je podporovat české firmy v exportu mimo Evropskou unii a Čína představuje velmi významného partnera. Během návštěvy se nám podařilo stvrdit dobré vztahy, které již fungují díky skvělé práci zahraniční kanceláře v Čcheng-tu na propagaci českého letectví, a navázat nové," říká k podpisu memoranda Milan Ráž, ředitel sekce služeb pro exportéry CzechTrade.

Na druhý den agentura CzechTrade ve spolupráci s Technologickým centrem AV a leteckou školou F-AIR připravila pro účastníky delegace návštěvu letiště v Nesvačilech u Benešova. Cílem bylo seznámit je s provozem a činností takového zařízení v Česku. Díky laskavosti představitelů školy byl připraven dokonalý program seznámení s učební náplní školy, včetně ukázky práce leteckého simulátoru, práce mechaniků, učeben, a dokonce i možnosti proletět se spolu se zkušenými leteckými instruktory nad letištěm.

Významnou součástí programu byla praktická přehlídka českých výrobců letadel. Společně s naší zahraniční kanceláří v Čcheng-tu, s představiteli Letecké amatérské asociace ČR a s laskavým souhlasem letecké školy F-AIR jsme sezvali na letiště všechny významné české výrobce malých letadel. Během dopoledne se tak do Benešova postupně slétlo 13 letadel a 2 motorová rogala od 11 firem a jejich výrobci čínské delegaci názorně předvedli ukázky obratnosti svých výrobků i svého pilotního umění. Všem patří naše veliké poděkování za úspěšnou prezentaci a ochotu se zúčastnit.

ŘEŠENÍ A-Z PRO ČÍNSKÉ VŠEOBECNÉ LETECTVÍ

České řešení A-Z pro čínské všeobecné letectví je projekt, jehož autory jsou Letecká amatérská asociace ČR spolu s agenturou CzechTrade. Projekt má podporu českých státních orgánů - ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zahraničí (projekty ekonomické diplomacie) a CzechTrade (společná účast na specializovaném veletrhu v čínském městě Ču-chaj, individuální akce v Čcheng-tu).

Projekt je založen na tom, že Česká republika v minulosti prošla v oblasti civilního letectví podobným vývojem, který právě začíná probíhat v Číně, a proto může nabídnout své jedinečné zkušenosti v této oblasti. Řešení A-Z představuje komplexní řešení systému všeobecného letectví, metodiku a legislativní systém správy pro lehké letectví, zkušenosti z konstrukce a výroby, výcvik pilotů a pozemního personálu, řešení letišť atd. O projekt dosud projevilo zájem 10 podniků a asociací.

Ucelené české řešení A-Z tak představuje platformu pro vstup co největšího množství českých firem z leteckého průmyslu (a souvisejících oborů a oblastí) na čínský trh a uplatnění na něm. České firmy díky této komunikační platformě získávají přístup k nejrůznějším zakázkám, od organizace civilního a sportovního letectví, konstrukce a výroby letadel a leteckých systémů, výcviku pilotů až po vybavení letišť.

V rámci projektu ekonomické diplomacie jsme se letos ve spolupráci s ekonomickým úsekem velvyslanectví České republiky v Pekingu zaměřili na možnosti spolupráce s čínským leteckým úřadem CAAC v oblasti legislativy, která je pro vstup českých firem na čínský trh velmi důležitá.

"Záměrem Letecké amatérská asociace ČR je dosáhnout pokud možno uznání certifikátů naší asociace nebo alespoň jejich využití jako podkladu pro získání čínského typového certifikátu. V této oblasti nás při své cestě do Číny podpořil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který při setkání s administrátorem CAAC zdůraznil důležitost rozumné legislativy pro rozvoj civilního letectví v Číně. Právní problematika je složitá, proto nelze očekávat zázraky na počkání, nicméně pokud chceme dosáhnout kýženého výsledku, nesmíme v úsilí polevovat. S podporou státu se nám to zatím daří a přejme si, aby tomu tak bylo i nadále," popisuje Jan Fridrich, viceprezident Letecké amatérské asociace ČR.

V rozvinutých oblastech na jihu a východě Číny, a hlavně v deltách Perlové a Dlouhé řeky převládá přesycený trh a tvrdá zahraniční, ale i čínská konkurence. Naproti tomu na západě Číny se najde stále ještě neobsazený terén. K nejrozvinutějším oblastem patří zmíněné město Čcheng-tu, které je vstupní branou do západní Číny s největším potenciálem pro spolupráci a uplatnění českých firem.

PODPORA ČESKÝCH FIREM NA ZÁPADĚ ČÍNY

Ve městě Čcheng-tu se letos v říjnu připravují dvě důležité akce, kde české firmy dostanou možnost setkat se spolu se západočínskými společnosti z oblasti letectví a sklářství. V oblasti letectví se jedná o Český letecký seminář 2014, jehož již druhý ročník představuje český letecký průmysl včetně uceleného českého řešení A-Z. Hlavním lákadlem leteckého semináře bude představení několika českých letounů.

Připravuje se také akce České sklo v Čcheng-tu 2014, která je považována za jedinečnou příležitost k prezentaci českých firem z širokého spektra oborů sklářského průmyslu, designu či home-decoru. Obchodní jednání na obou akcích proběhnou v rámci 9th EU-China Business & Technology Cooperation Fair (9. podnikatelského a technologického veletrhu EU a Číny) ve dnech 21.-23. října 2014.

Česká letecká expozice a česká expozice skla a křišťálu budou začleněny do české expozice o celkové ploše 500 metrů čtverečních, která bude součástí výstavy West China International Fair 2014 rovněž ve dnech 23.-27. října. Tyto akce poskytnou příležitost prezentovat Českou republiku jako světovou "značku" v daných průmyslových odvětvích na dynamickém a rychle se rozvíjejícím západočínském trhu.

V oblasti strojírenství se ve spolupráci se západočínskými partnery dále připravuje kolektivní účast provincie S'-Čchuan na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2014 v září v Brně. Její součástí bude i konference a B2B jednání českých a sečuánských firem. V případě zájmu kontaktujte konzultanta CzechTrade: jiri.rejl@czechtrade.cz.


S přispěním Jiřího Rejla, konzultanta agentury CzechTrade, a Jana Fridricha, viceprezidenta Letecké amatérské asociace České republiky

Ladislav Graner
ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Čcheng-tu
ladislav.graner@czechtrade.cz


Přehlídky českých výrobců letadel se zúčastnily firmy:

EVEKTOR, ATEC, AEROPILOT, UL-JIH, JIHLAVAN AIRPLANES (SKYLEADER), DOVA, FLYING MACHINES, WOLFSBERG, DIRECT FLY, PHOENIX AIR, VLADIMÍR RAJCHL


Jeden z čínských delegátů se na letišti v Nesvačilech u Benešova chystá k letu na zkoušku s ultralehkým letounem FM250 Vampire.
foto: Kamil Večeřa

Letoun SportStar z kategorie LSA (lehké sportovní letadlo) je první z českých letadel, které získalo čínskou certifikaci CAAC.
foto: Kamil Večeřa