Po nedávných volbách do Evropského parlamentu dochází ke jmenování nové Evropské komise, která bude EU v následujících pěti letech zásadně ovlivňovat. Období právě probíhající přípravy jejího pracovního programu je ideální příležitostí, kdy mohou členské státy pomoci formulovat strategické směřování unie.

V rámci skupiny stejně smýšlejících států v oblasti vnitřního trhu, jejímž je Česká republika členem, vznikla společná iniciativa, v jejímž rámci Česko ve spolupráci s dalšími dvanácti státy zformulovalo priority v oblasti vnitřního trhu, jimiž by se měla nová Evropská komise zabývat. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které Českou republiku na jednáních této skupiny zastupuje, stálo nejen u vzniku samotné myšlenky na tento projekt, ale sehrálo také zásadní roli při koordinaci stanovisek jednotlivých států a při přípravě konečné podoby dokumentů.

SPOLUPRÁCE S BRITÁNIÍ I NĚMECKEM

S podpisy signatářů byl společný text předán formou čtyř dopisů českým velvyslancem při EU a jeho nizozemským protějškem do rukou generální tajemnice Evropské komise Catherine Day v úterý 24. června. K dopisům se svým podpisem připojilo vždy 10 až 13 členských států, mezi nimi například Velká Británie, Švédsko, Německo, Polsko nebo Slovensko.

Vedle obecného dokumentu s výčtem priorit v oblasti jednotného trhu byly komisi předány další tři sady návrhů, týkající se jednotného digitálního trhu, jednotného trhu služeb a správy jednotného trhu. Dokumenty navrhují, aby komise vytvořila takzvaný evropský pakt pro služby jako nástroj pro odstraňování přetrvávajících bariér v této oblasti. Za klíčovou považují také oblast služeb pro podniky a zvýšenou pozornost doporučují věnovat například oblasti maloobchodu a provázanosti sektorů služeb a zboží. Předpokladem prohloubení vnitřního trhu je i lepší praktické fungování principu vzájemného uznávání a větší zapojení prvků e-governmentu při styku podnikatelů s úřady.

DOPADY NA DIGITÁLNÍ EKONOMIKU

Lze očekávat, že nový předseda Evropské komise bude jako stěžejní vnímat oblast digitální ekonomiky a v prioritách nové komise se tato oblast umístí velmi vysoko. Signatářské státy se v této oblasti shodly, že je třeba etablovat princip "digital-by-default", který zajistí, aby se při přípravě nové legislativy myslelo na případné dopady na digitální ekonomiku. Stejně tak byl podtržen význam rozvoje rychlého internetu, podpora oblasti e-commerce nebo otázka kybernetické bezpečnosti. Dokumenty také upozorňují na to, že je třeba se více věnovat správě jednotného trhu. Přijmout legislativu nestačí, je třeba ji také řádně implementovat, a proto je komise vyzvána, aby proces implementace podpořila.

Z pohledu České republiky znamená finální text ambiciózní konsenzus, který - bude-li začleněn do pracovního programu nové komise - bude mít pozitivní dopady na fungování vnitřního trhu a následně i na české hospodářství.

Česko dalo v rámci této iniciativy jasně najevo, že nepatří mezi členské státy, které pasivně čekají na to, co přijde, ale naopak se řadí mezi ty, jež se aktivně podílejí na formulování budoucího směřování EU.


František Nejedlý
oddělení vnitřního trhu a služeb, MPO
nejedly@mpo.cz

Pro lepší fungování vnitřního trhu EU je důležitý také rozvoj rychlého internetového připojení. Na snímku využívá cestující vysokorychlostní internet ve vlaku německého přepravce Deutsche Bahn.
archivní foto: Reuters