Bulharský antimonopolní úřad obvinil v pátek české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu. Firemním klientům prý znesnadňovaly změnu dodavatele elektřiny a nákup energie na volném trhu.

Informovala o tom agentura Reuters. Společnosti mají dvouměsíční lhůtu na odpověď. Pak by měl regulátor vynést konečné rozhodnutí.

"Nejedná se o žádné nové obvinění, toto šetření bylo započato již v březnu minulého roku," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ podle ní byl dnes pouze vyzván, aby poskytl stanovisko. To také ve stanovené dvouměsíční lhůtě učiní.

"Nicméně i nadále toto obvinění odmítáme jako neopodstatněné, všechny naše společnosti vždy dodržovaly a dodržují zákony Bulharska i Evropské unie," dodala.

Stejné stanovisko zaujímá i EVN. "Takováto prohlášení jsou neopodstatněná, máme ale 60 dní na to, abychom dokázali, že jsme v právu," cituje Reuters mluvčího rakouské firmy. 

Bulharská Komise pro hospodářskou soutěž loni v březnu zahájila vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele elektrické energie. Antimonopolní úřad přitom provedl razii v bulharském sídle ČEZ, která i tehdy podezření odmítla.

Stejný úřad v květnu obvinil tytéž společnosti z porušení antimonopolních pravidel, když poskytovatelům televizních, telefonických služeb a internetu stanovily údajně nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím.

Trojicí podniků se zabývá také bulharský energetický regulátor DKEVR, který proti nim vede řízení o možném odebrání licencí. Řízení zahájil kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu distributorů.

Ceny energií jsou v Bulharsku coby nejchudším členském státě Evropské unie politicky citlivé téma. Protesty proti údajně předražené elektřině vyústily loni v únoru v pád tehdejší vlády. Země nyní míří k předčasným volbám, neboť premiér Plamen Orešarski ve středu oznámil rezignaci na svou funkci. Termín voleb je stanoven na 5. října.