Každý sám sobě Bohem i masochistou

John Fowles
Mág
(Přeložil Josef Línek)
Kniha Zlín 2014,
808 stran

Kdyby Fowles v této knize kouzel nepřesadil Shakespearovu Bouři do vod ostrovního Řecka, měl by možná román jako takový už mohylu na pohřebišti zneuznaných žánrů. Učitýlek angličtiny v ní byl šéfem britské postmoderny odeslán do antické krajiny, v níž se svět stává jevištěm iluzí, lidé herci a autor kouzelníkem, jenž celý kus režíruje a kouká přitom naší existenci pod sukně, až se z toho masochisticky chvějeme. Od roku 1965 se vedou spory, co vše vedle Rorschachova testu emocí Mág sleduje, ale klíčová teze je jistá: ve světě bez Boha sami určujeme, zda zvítězí kosmos, anebo chaos. A čteme-li Mága na nejprostší rovině jako fascinující román zrání, jehož zcizovací efekty nás učí neztotožnit se s hrdinou stůj co stůj, pak z něj tato síla sálá i po půlstoletí. Díky kosmu za takovou reedici.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.