Největší britský obchodní řetězec, třetí největší firma v tomto oboru na světě, která působí i v Česku, prožívá těžké časy. V uplynulém finančním roce, který Tescu skončil v únoru, zaznamenala druhý pokles celoročního zisku za sebou.

Philip Clarke, který stojí v čele podniku od roku 2011, i proto už od října firmu nepovede. Správní rada Tesca rozhodla o jeho konci. Ve funkci jej nahradí Dave Lewis, který nyní působí jako manažer britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever.

"Clarke souhlasil se správní radou, že nastal vhodný okamžik k předání funkce novému šéfovi," uvedl předseda rady Richard Broadbent. Broadbent přitom podpořil další pokračování Clarkea ještě před měsícem na výroční valné hromadě společnosti.

Clarke měl úkol vyvést Tesco z krizových let v retailu. Zeštíhlení firmy a kompletní restrukturalizace stála miliardu liber. Vložené investice se ale letos zatím nevrátí. Za první pololetí roku firma údajně očekává horší tržby i zisk, než jaký byl původní plán.

Investorům se změna líbí

Tržní podíl Tesca dál klesá v Británii, nedaří se ani zahraniční expanze. Na ostrovech kdysi výrazněji dominanující prodejce bojuje s konkurencí nově vznikajících řetězců jako Waitrose nebo zahraničními značkami jako Lidl nebo Aldi.

Naopak ve Spojených státech se Tesco neuchytilo. Například i v Česku je firma ve ztrátě a situaci na tuzemském trhu chce řešit řadou opatření včetně třeba snižování velikosti prodejních ploch.

Trh hodnotí změnu na vrcholném postu managementu Tesca pozitivně. Lewise předchází pověst schopného stratéga, analytici oceňují zejména jeho dokonalou znalost obchodu ze strany dodavatele.

Akcie Tesca v prvních hodinách obchodování po oznámení manažerského střídání posilovaly o dvě procenta. Naopak konkurenti Tesca Morrison nebo Sainsbury upisovali přes procento ceny svých akcií.

Mění se i finanční ředitel

Lewis má řadu zkušeností i s trhy mimo Velkou Británii. Po třech letech v čele šéfa Unileveru pro Spojené království a Irsko se stal prezidentem americké divize firmy. Od roku 2011 pak pro Unilever pracoval v jejím globálním ředitelství v divizi produktů osobní péče.

Ještě před Lewisem Tesco oznámilo změnu na postu finančního ředitele. Novým šéfem přes finance se stane Alan Stewart, dosud ekonom v Marks & Spencer. Kvůli konkurenční doložce ale nastoupí na pozici až začátkem roku 2015.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru