V době, kdy je kultovní bezmála všechno, co přežije pár let a parkrát se úspěšně otočí, je jistě užitečné setkat se se skutečným kultem, jako se to stalo v případě představení Monty Python v Londýně.

Nebyli by to Monty Python, kdyby si s nálepkou „kultovní“ nepohráli, a to hned na začátku představení, kdy ve „hře na Pythony“, zazobané celebrity showbyznysu s doutníky v ústech, vzpomínají na těžké začátky a jejich dojímaní se sebou samými dosahuje tradičně absurdních rozměrů.

Show, kterou Monty Python pro sebe nazvali „One down, five to go“ čili něco jako „Jeden hotovej, pět už na cestě“, byla jen zdánlivým opakováním toho, co jsme od nich už viděli.

Každý kult je sice postaven na rituálním opakování téhož, v případě Pythonů na opakování oblíbených skečů, které fanoušci jejich humoru znají nazpaměť, ale právě skečové opakování ukazuje, že o opakování v pravém slova smyslu nejde.

Přesněji: Že každé opakování stojí na drobných odchylkách a posunech, které nejen zvýrazňují původní význam skeče (existuje­-li něco takového), ale otevírají i cestu k novému chápání.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.