Válku v Gaze je možné charakterizovat mnoha přívlastky, ale jeden mi připadá obzvlášť příhodný. A sice ten nejsmutnější: je zbytečná. Nejde ani tak o to, že žádný z obou soupeřů nedosáhne svých nejzazších cílů. Izrael nezničí všechny zbraně Hamásu a nezabrání mu natrvalo v odpalování raket. Může uspět leda krátkodobě, protože teroristé arzenály brzy doplní. Vždyť jim v tom nezabránila ani dlouholetá blokáda Pásma Gazy, kterou Izrael zavedl právě za tímto účelem. A už vůbec z říše snů, alespoň v současnosti, je nápad, že se pásmo přemění na pro Izrael neškodnou demilitarizovanou zónu. Hamás si ovšem také neprosadí nerušený příliv Gazanů na Chrámovou horu či úplné zrušení blokády Gazy. A stěží se mu kvůli konfrontaci s Izraelem podaří rozladěné tradiční sponzory (Sýrie, Írán) okouzlit natolik, aby posílali tolik peněz a zbraní jako před syrskou krizí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.