Soudě podle rétoriky, obstrukce proti služebnímu zákonu budou stát za to. "Jsme poměrně mladí, poměrně výkonní a poměrně odhodlaní," prohlásil předseda poslanců ODS Stanjura. Očka mu přitom plála tak, že mohl někomu připomínat oslíka z filmu Shrek, pronášejícího kultovní výrok: "Mám draka a nebojím se ho použít." Připusťme, že pravice draka tentokrát skutečně má. Otázka ale je, jestli je úplně rozumné ho používat.

Politici jsou zvyklí obstrukce interpretovat dvojím způsobem. Pokud je sami aktuálně provozují, označují je za grál liberální demokracie, který nás chrání před diktaturou většiny. Pokud stojí na druhé straně, dozvídáme se naopak, že obstrukce demokracii škodí, neboť brání většině projevit vůli vyjádřenou výsledkem voleb. České partaje mají obě figury dobře nacvičené, protože si, co do frekvence využívání obstrukcí, nemají co vyčítat. Namátkou v roce 2009 sáhodlouze řečnili poslanci ODS, aby zkomplikovali zvýšení sociálních výdajů, v roce 2011 pro změnu zákonodárci ČSSD, aby zabránili jejich snížení, teď je tedy zase řada na pravici.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru