Letošní léto stráví pětice mladíků z Nymburka především na lodi. Do 900 kilometrů vzdáleného německého Hamburku je má dopravit kuriózní plavidlo - loď z PET lahví. V pátek večer dva kapitáni, dva plavčíci a řidič doprovodného vozidla mají v plánu zakotvit ve Velkých Žernosekách.

Jan Kára a Jakub Bureš přišli s nápadem postavit loď z PET lahví loni na podzim. "Na sídliště jsme dali kontejner s výzvou, aby lidé PET lahve nesešlapávali, ale dávali nám je. Letos v březnu už jich bylo dost," popisuje získání hlavního stavebního materiálu Bureš.

Desetimetrové plavidlo je sestavené z více než 5000 lahví. Pohon lodi tvoří lidská síla. Čtyři členové posádky šlapou, pátý je doprovází autem. "Je to takové šnečí tempo, stává se nám poměrně často, že lidé na procházce jsou rychlejší," připouští Kára.

Loď má kompletní zázemí. "Kormidlo je svařené ze zbytků jízdních kol. Vlastně všechno, co jsme použili, byl odpad," říká Kára. Součástí plavidla je i kajuta, ve které může celá posádka v případě nutnosti přespat. "Přes den funguje jako foliák, klidně se tam teplota vyšplhá na 42 stupňů, protože je celá přikrytá. Ale večer už to jde," vysvětluje.

Loď každý večer odstavují u některého z desítek přístavišť, které na Labi v posledních letech vznikly.

Podle původního plánu má loď doplout do Hamburku za měsíc. Posádka ale připouští, že se cesta může protáhnout. "Museli bychom plout denně tak 30 kilometrů, zatím se nám daří tak dvacet, ale je to tím, že si z toho děláme výletní plavbu. Odhadem bychom mohli být v Hamburku v polovině srpna," říká Jan Kára.

Co bude s lodí dál, není zatím jasné. "Nejlepší by bylo, kdybychom si ji mohli odtáhnout zpátky do Nymburka. Lidé se o ni zajímají a i my bychom ji chtěli využívat k další plavbě," dodává. Druhou variantou je loď rozebrat.

Posádka chce v německém přístavním městě strávit dva až tři dny. Plánuje mimo jiné zakopat i vzkaz pro příští generace.