Přísnější podmínky pravděpodobně čekají od příštího roku na družstevní záložny. Ve čtvrtek to v prvním čtení odsouhlasili poslanci. Na kampeličky tak čeká omezení bilanční sumy na pět miliard korun, zvýšení příspěvku do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek a omezení výše úvěrů na maximálně 30 milionů korun. 

Normu sice vláda schválila již v loňském květnu, kvůli rozpuštění sněmovny ale musela projít celým legislativním procesem znovu. Vláda tak nyní novelu předložila poslancům tak, aby ji schválili v prvním čtení, to ale vetovaly opoziční TOP 09 a ODS.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poslancům řekl, že ho veto zrychleného projednávání zarazilo. Podle svých slov pokládá situaci kolem kampeliček za naléhavou.

O schválení novely podle něj usilovala Česká národní banka s tím, že schválení bude mít významný dopad na stabilizaci finančního trhu. Řekl také, že požádal guvernéra ČNB Miroslava Singera, aby vládě poskytl kompletní informaci o tom, co se odehrálo v sektoru kampeliček v poslední době, i o aktuálním vývoji.

Problémy loni měly například Metropolitní spořitelní družstvo a družstevní záložna WPB Capital. Do druhé uvedené kampeličky vložilo 11 tisíc lidí celkem pět miliard korun.

Novela limituje velikost družstevní záložny zavedením stropu pro její bilanční sumu na pět miliard korun, přičemž toto opatření by mělo být účinné od roku 2018. Pokud bilanční suma stoupne nad stanovenou hranici, bude se muset kampelička přeměnit na banku nebo rezignovat na svůj růst.

Pokud si družstevní záložna zvolí transformaci na banku do konce příštího roku, bude moci získat bankovní licenci s nižšími požadavky na základní kapitál, a to na úrovni pěti milionů eur (asi 138 milionů korun).

Podmínkou je ovšem současně předložení maximálně pětiletého plánu postupného navýšení základního kapitálu na úroveň požadovanou pro univerzální banky. Ta činí 500 milionů korun. Ostatní podmínky pro udělení bankovní licence, stejně jako požadavky na plnění kapitálové přiměřenosti návrh nemění.

Příspěvky záložen do Fondu pojištění vkladů by podle návrhu měly být vyšší než u bank. Záložny by tak od roku 2015 měly platit čtvrtletně 0,08 procenta z objemu pojištěných vkladů.

Podmínky pro banky se nemění. Nyní odvádí banka i družstevní záložna čtvrtletně příspěvek 0,04 procenta z objemu pojištěných vkladů, stavební spořitelna 0,02 procenta.