Sněmovnu čeká schvalování několika protikorupčních zákonů, které prosazuje také platforma neziskových organizací Rekonstrukce státu.

Na aktuální schůzi se už bouřlivě diskutuje o služebním zákonu, který má upravit fungování státní správy. V září by se měl na program dostat registr smluv, který bude nutit stát, samosprávu a jejich firmy zveřejňovat smlouvy na internetu. Ještě v létě se má schvalovat také změna jednacího řádu sněmovny.

K přijetí těchto a dalších protikorupčních zákonů se Rekonstrukci státu zavázalo podpisem více než 160 současných poslanců. Přesto se schvalování neustále protahuje. 

"Babiš se s námi baví a vykládá nám, jak je to všechno super. Ale ve výsledku, aby zařval a řekl celé straně, že tohle se musí prosadit, tak to neudělá," označuje v rozhovoru pro IHNED.cz spoluautor Rekonstrukce státu Pavel Franc některé viníky průtahů.

Po vyhlášení výsledků voleb v říjnu šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že má prvního partnera na politické scéně – Rekonstrukci státu. Cítíte od něj podporu i teď?

Andrej Babiš osobně se o rekonstrukční zákony zasazuje. Ale zatím neudělal dost pro to, aby řekl svým poslancům, že mají držet lajnu. Mnoho poslanců ANO dělá spíš problémy. Buď z neinformovanosti, nebo nevědomosti. Takže co se týče podpory od Babiše, on se s námi baví, nějakou snahu vyvíjí, ale jeho poslanci nechtějí Rekonstrukci státu poslouchat - neberou příliš vážně to, k čemu se Rekonstrukci státu zavázali.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.