Na rozvoj českého výzkumu by mohla zamířit až miliarda eur z evropských fondů. Počítá s tím operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, které spravuje ministerstvo školství.

Kromě rozvoje špičkových výzkumných týmů a posílení jejich mezinárodního složení se ale počítá také s rozsáhlým financováním infrastruktury v Praze a hledání praktického využití výsledků výzkumů pro společnost. 

Zhruba 21 miliard korun z Evropského sociální fondu zamíří na rozvoj vysokých škol, podporovat chce ministerstvo školství především technické obory. Jejich podíl se totiž mezi roky 2001 a 2012 propadl o zhruba 10 procent. 

O větší podporu usilovaly především pražské univerzity a ústavy Akademie věd ČR. Ty jsou totiž oproti ostatním regionům dlouhodobě podfinancované a to i přesto, že výzkum v hlavním městě stojí až za polovinou výsledků z celé republiky. 

V přístrojovém vybavení přitom začíná pražský výzkum zaostávat za ostatními regiony. Podle předpokladu rektora Českého vysokého učení technického v Praze Petra Konvalinky by ale pro pražské vysoké školy mohlo být v programu vyčleněno 16 až 18 miliard korun. 

Pokud by finance získaly, mohlo by vzniknout nové Centrum pokročilých technologií za 1,5 miliardy korun, které by nahradilo dejvické halové laboratoře strojní a elektrotechnické fakulty. ČVUT by navíc chtělo také zrevitalizovat studentské koleje v Podolí a na Strahově. "Za zhruba 500 milionů bychom je chtěli kompletně zrekonstruovat," řekl Konvalinka.