Pokud by černouhelná společnost OKD byla v budoucnu na prodej, stát by její odkup zvážil. České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s tím, že prioritou státu je udržet ještě nejméně deset let práci pro 14 000 zaměstnanců, které OKD má. Podle ředitele vnějších vztahů New World Resources (NWR) Petra Jonáka však prodej dceřiné firmy OKD není na pořadu dne. Před týdnem společnost oznámila, že se na možný prodej připravuje.

Pokud by po vyrovnání či nástupu správce situace dospěla k prodeji OKD, stát by mohl zvažovat odkup firmy za určitých okolností. Zajištění pracovních míst pro zaměstnance OKD stát podřídí podle Mládka veškerá jednání. "Máme zájem na tom, aby v případě prodeje do OKD vstoupil strategický investor, nejlépe firma z oboru, která je zaměřená na těžbu uhlí, nikoli na finanční spekulace," řekl Mládek s tím, že přímý vstup státu není úplně jednoduchý.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka vidí případnou koupi OKD státem s otazníkem. "Otázkou je, zda by cena za nevyhnutelnou sanaci firmy ze státních prostředků nebyla příliš vysoká, což by vyžadovalo studii dopadů různých scénářů. Stát by se de facto stal spekulantem doufajícím v růst cen uhlí na trzích. Pokud by růst nepřišel, znamenalo by to jen odložení problému o několik let do budoucnosti," řekl Hatlapatka.

Mládek bude o situaci v OKD informovat vládu. Ministři podle něj mají starost, aby byla zajištěna zaměstnanost na Ostravsku. Kvůli oznámení NWR z minulého týdne si pozval zástupce firmy, aby s nimi situaci probral.

NWR minulý týden oznámila, že se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž kromě OKD patří i polská NWR Karbonia. Prodej by podle Jonáka nastal, kdyby se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace.

Firma potřebuje, aby s podmínkami souhlasilo 75 procent věřitelů, minulý týden měla souhlas 63 procent. Toto číslo se zatím nezměnilo.

OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci NWR tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017, výměnou za to vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

NWR, která patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala (vlastní také vydavatelství Economia, jehož součástí jsou i Hospodářské noviny), utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů na 450 milionů eur (12,4 miliardy Kč) a že plánuje navýšit kapitál o 185 milionů eur.


V případě sanace OKD by se stát stal spekulantem doufajícím v růst cen uhlí na trzích. A pokud by růst nepřišel, znamenalo by to jen odložení problému o pár let.
Marek Hatlapatka
analytik společnosti Cyrrus

Související