Hned dva koncerty odehraje Vídeňská filharmonie přímo v ruském Kremlu, lépe řečeno v někdejším Sjezdovém paláci, který nechal nekdejší tajemník ÚV KSSS Nikita Chruščov postavit pro sjezdy komunistické strany.

Na stránkách budovy, dnes provozované pod názvem Státní palác Kreml, to oznámily úřady. Filharmonici v Kremlu vystoupí příští rok 28. a 29. dubna.

Protože navíc půjde o první koncert tohoto tělesa v paláci, pořadatelé pro oba dny angažovali věhlasného dirigenta a hudebního ředitele Chicagského symfonického orchestru Riccarda Mutiho. 

Ten orchestr poprvé dirigoval již roku 1971 na Salcburském festivalu.

Vzhledem k místu konání je pravděpodobné, že oba koncerty budou na Západě i v Rusku vykládány politicky. Krok Vídeňské filharmonie může přitáhnout podobnou kritiku, jako když jsou dnes na Západě bojkotováni například ruští dirigenti Valerij Gergijev či Vladimir Spivakov, oba úzce spojení s ruskou mocí.

Naopak ruský tisk může vystoupení filharmoniků přímo v samotném Kremlu vykládat jako důkaz, že Rusko se ani po nedávných událostech na Krymu neocitá v kulturní izolaci. 

Vídeňská filharmonie v Moskvě naposled koncertovala v Čajkovského koncertní síni, kde se koncerty klasické hudby odehrávají běžně. Naopak Státní palác Kreml, který se otevřel 22. sjezdem komunistické strany v říjnu 1961, se pro ně kvůli nevhodné akustice takřka nepoužívá.

Mramorový a skleněný palác, navržený architektem Michailem Posochinem, slouží kromě baletních představení spíš oficiálním událostem, svůj slib tu například v červnu 1991 složil první ruský prezident Boris Jelcin.

V palácovém sále pro šest tisíc lidí také pravidelně vystupují popové hvězdy. V minulosti tu koncertovaly například zpěvačky Cher, Mariah Carey či Tina Turner, z nedávné doby písničkář Leonard Cohen.

V roce 2002 se v paláci odehrál vyprodaný společný koncert Heleny Vondráčkové, Evy Urbanové, Lea Mariana Vodičky a ruské zpěvačky Anastacije.