Tenistka Petra Kvitová se stala podruhé v kariéře vítězkou na trávě ve Wimbledonu. V sobotním finále za pouhých 55 minut hladce porazila dvacetiletou Kanaďanku Eugenii Bouchardovou po setech 6:3 a 6:0.

Za titul ve Wimbledonu si Kvitová na konto připíše 1,76 milionu liber, v přepočtu 60,9 milionu korun a v žebříčku WTA si polepší ze šestého na čtvrté místo.

Čtyřiadvacetiletá Kvitová se stala druhou českou tenistkou, která vyhrála dvouhru ve Wimbledonu víc než jednou. Před ní to dokázala jen Martina Navrátilová.

"Martina má titulů mnohem víc, ještě mám co dohánět a budu muset hodně pracovat," řekla Kvitová a devítinásobná vítězka Wimbledonu Navrátilová se v lóži usmála. "Druhej, a není poslední," řekla pak Navrátilová Kvitové při gratulaci v útrobách stadionu.

"Celý můj tým stál za mnou a pomohl mi projít nelehkým obdobím, abych tady zase mohla stát," řekla Kvitová při slavnostním vyhlášení už s vítězným talířem v náručí. Na chvilku se jí zlomil hlas a v očích měla slzy dojetí.

První wimbledonský i grandslamový titul Kvitová získala v roce 2011, kdy ve finále v londýnském All England Clubu porazila jasně Rusku Marii Šarapovovou. Tehdy si k titulu pomohla 233 vítěznými údery, letos jich nastřílela 208.

V letošním turnaji ztratila Kvitová jediný set, a to ve 3. kole s pětinásobnou vítězkou Wimbledonu Venus Williamsovou z USA, v kterém ji dva míče dělily od vyřazení. Cestou za vavřínem Kvitová vyřadila i tři krajanky - v 1. kole Andreu Hlaváčkovou, ve čtvrtfinále Barboru Záhlavovou-Strýcovou a v semifinále Lucii Šafářovou.

"Petra hrála dva týdny fantasticky a bylo dnes těžké s ní hrát," řekla Bouchardová. "Doufám, že tohle je pro mě krok správným směrem," dodala.

Naposledy viděli diváci ve finále ženské dvouhry podobně jednoznačný zápas v roce 1992, kdy Němka Steffi Grafová porazila Monicu Selešovou z tehdejší Jugoslávie 6:2, 6:1.

Od roku 1990 je Kvitová teprve čtvrtou tenistkou s více než jedním wimbledonským titulem po Grafové, Sereně Williamsové a její sestře Venus.