Allergan

Americká farmaceutická společnost se soustřeďuje na léčiva pro oči a pak také na oblasti, jako je třeba urologie nebo dermatologie. Především je ale známá jako výrobce botoxu, který se používá v plastické chirurgii na boj proti vráskám.

Má zhruba 11 600 zaměstnanců ve více než sto zemích světa. V prvním čtvrtletí letošního roku její čistý zisk vzrostl na 257,3 milionu dolarů, zatímco ve stejném období loňského roku činil "jen" 12,5 milionu dolarů. Tržby pak stouply o 13 procent na 1,65 miliardy dolarů.

Americký investor John Paulson, kterému se přezdívá hedgeový král, získal dvouprocentní podíl ve farmaceutické společnosti Allergan. Ta se proslavila jako výrobce botoxu, přípravku používaného v plastické chirurgii v boji proti vráskám. Za podíl podle odhadů agentury Reuters zaplatil miliardu dolarů.

Díky tomu se může stát klíčovým hráčem v jedné z největších letošních bitev ve farmaceutickém průmyslu. Allergan totiž vytrvale odmítá nabídku kanadské farmaceutické firmy Valeant na převzetí. A Paulson bude jako významný akcionář americké firmy prosazovat, aby na již třetí nabídku v celkovém objemu 53 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun) kývla.

Paulson ale není jedinou osobností finančního světa, která dohodu mezi oběma podniky podporuje. Další z nich je aktivistický investor Bill Ackmann, šéf hedgeového fondu Pershing Square Capital Managment. Ten nyní vlastí 10 procent Allerganu. 

Podhodnocují nás

S akvizicemi má Valeant celou řadu zkušeností, od roku 2008 totiž spolkl už 35 farmaceutických společností. S koupí každého podniku se Kanaďané dostanou k novým léčivům, jež zaručují růst jejich tržeb. Tím tak nahrazují menší investice do výzkumu a vývoje - na rozdíl od svých konkurentů dávají na tuto oblast jen tři procenta svých příjmů.

Farmaceutické podniky přitom do vývoje obvykle investují sumu srovnatelnou s pětinou svých celkových tržeb, upozorňuje britský deník Financial Times. 

VALEANT

Farmaceutická společnost sídlí v Montrealu. Vyrábí léčiva pro neurologii a dermatologii. Je největší farmaceutickou společností v Kanadě, svůj růst opřela o četné akvizice. Od roku 2008 jich bylo na 35, spočítal list Financial Times.

Čistá ztráta Valeantu v prvním kvartálu činila 23 milionů dolarů, zatímco tržby jí poskočily o 77 procent na 1,9 miliardy dolarů.

O Allergan usilují Kanaďané už několik měsíců. Nejprve za něj nabídli 47 miliard dolarů. Postupně ale tuto částku navýšili až na zmíněných 53 miliard. Ani to ale vedení Allerganu nestačí a vytrvale se staví proti akvizici.

"Představenstvo se shodlo, že nabídka Valeantu naši firmu výrazně podhodnocuje," řekl výkonný ředitel Allerganu David E. I. Pyott. Ten upozornil, že Valeant by po převzetí srazil celkové výdaje nově vznikajícího podniku na výzkum a vývoj až o 69 procent. Bez nových léků ale tržby neporostou, varoval.

Hra o procenta

Přesto si ale Valeant může připsat jedno významné vítězství - podařilo se mu rozdělit akcionáře společnosti a někteří z nich, stejně jako Paulson s Ackmannem, fúzi s kanadským akvizičním žralokem podporují.

Právě Paulsonova dvě procenta mohou být v celé "bitvě o botox" rozhodující. Valeant chce již letos v létě za pomoci svých spojenců svolat mimořádnou valnou hromadu Allerganu, na které se pokusí prosadit změny v představenstvu společnosti a do vysokých funkcí jmenovat zastánce fúze.

Aby ale mohli mimořádné valnou hromadu svolat,potřebují podporu akcionářů, kteří drží minimálně 25 procentní balík akcií. "Doufám,e že tolik jich už máme na naší straně," nechal se nedávno slyšet Michael Pearson, výkonný ředitel Valeantu.

Jeho podnik ale ještě nemá vyhráno. "Allergan mlže ještě poměr sil zvrátit. Nebude to ale lehké," varuje analytik Ronny Gal ze společnosti Sanford C. Bernstein.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se