Život je jen náhoda, náhoda beze smyslu

Albert Camus
Cizinec
(Přeložil Miloslav Žilina, čte Jiří Dědeček)
Tympanum / Mluvící kniha 2014, 225 minut

Absurdita klíčového díla francouzského existencialismu, rámovaného pohřbem a popravou, ještě více vynikne v civilním přednesu Jiřího Dědečka, který se při četbě obejde bez hlasových triků obvyklých audioknižních interpretů. Camusova novela pojatá jako zpověď přístavního úředníčka z koloniálního Alžíru je prodloužením kafkovské trýzně v duši bez Boha. Meursaultovi dělá dobře slunce, voda a sex, ale jinak si do světa plného zmatků připadá vržen bez opory i bez vůle. Vlaje v něm jako mlčenlivý trpný divák, a pokud už něco vysloví, zpravidla přesvědčení, že život nemá smysl - a přidá pět výstřelů do horkokrevného Araba. Lidské společenství coby tříšť náhod však není připraveno na někoho, kdo osvědčil tolik necitu a prázdnoty, a odsoudí protagonistu za chladné srdce, jež mívá osamělý rváč.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.