Nejsem stejný premiér, jako byl Petr Nečas, brání se šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka srovnání se svým předchůdcem na Úřadu vlády a tehdejším předsedou ODS. "Mám zdaleka nejširší publicitu ze všech členů kabinetu, nezavírám se na úřadě, ale jsem v kontaktu s tím, co se v zemi děje. Mluvím s odboráři, podnikateli, samosprávami, poslanci i senátory," vyjmenovává dále Sobotka argumenty, proč jsou jejich angažmá ve Strakově akademii i ve vlastní straně neporovnatelná.

HN: V jaké kondici je dnes sociální demokracie?

ČSSD má ambici vyhrát podzimní senátní a komunální volby. Máme jednotný poslanecký i senátorský klub a tvrdě pracujeme na splnění programu koaliční vlády. Sociální demokracie je stabilní oporou vlády a snažíme se utlumovat zbytečné spory v koalici. Za Nečasovy vlády si veřejnost koaličních krizí užila víc než dost a dnes už na to opravdu není nikdo zvědavý. Lidé chtějí vládu, která pracuje ve prospěch země.

HN: Preference ČSSD však řadu měsíců klesají, hrozí straně nyní podobný osud jako ODS?

Preference ČSSD se pohybují mezi 18 a 24 procenty. Poslední publikované výzkumy pak ukazují, že se pokles zastavil a klesá naopak hnutí ANO. Kromě voleb do Evropského parlamentu, které skončily remízou na mandáty mezi ANO, TOP 09 a ČSSD, jsme od roku 2010 vyhráli všechny volby. Vláda má podporu 47 procent voličů a naši voliči jsou s námi převážně spokojeni. To opravdu nevypadá na cestu ODS.

ODS ve vládě Petra Nečase zradila svůj program a opustila ve své politice střední vrstvy. My naopak sociálnědemokratickou agendu ve vládě důsledně a systematicky realizujeme. Za všechny například vyšší valorizaci penzí, čtyři miliardy na stabilizaci zdravotnictví, růst platů zaměstnanců veřejného sektoru o tři a půl procenta a růst minimální mzdy na devět tisíc korun. Nebo majetková přiznání či rušení poplatků ve zdravotnictví. ČSSD je nejsilnější stranou na levici, ve své části politického spektra. To se o ODS na pravici už opravdu několik let říci nedá.

HN: Někteří straníci však vidí podobnost hlavně v tom, že jste politik s podobně úřednickým vystupovaním, jako byl Petr Nečas. A že vás stejně jako Nečase v médiích zastiňuje ministr financí...

Kdybych měl úřednické vystupování, už dávno bych nebyl v čele tak živé strany, jako je sociální demokracie. A to už ji vedu čtyři roky. Mám zdaleka nejširší publicitu ze všech členů vlády, nezavírám se na úřadě, ale jsem v kontaktu s tím, co se v zemi děje, mluvím s odboráři, podnikateli, samosprávami, poslanci i senátory.

Vedu také ofenzivní zahraniční diplomacii s cílem zlepšit obraz země v EU a získat nové investory. A to se také začíná dařit. V úřadech se nezavírají ani sociálnědemokratičtí ministři.

HN: Řada členů ČSSD si ale stěžuje, že uvnitř strany přestala fungovat politická diskuse a vedení se fungování a činnosti strany nevěnuje. Je to podle vás opodstatněná kritika?

Nejsme stranou jednoho muže, máme 23 tisíc členů a demokratickou strukturu na každém okrese a v každém kraji. O každém kroku vedení strany tak probíhá široká vnitřní diskuse. Jako předseda strany také přicházím s řadou iniciativ, které mohou sociální demokracii pozitivně změnit.

V posledních týdnech jsem prosadil zásadní rozšíření počtu delegátů jarního sjezdu a poprvé v historii ČSSD i vnitrostranické referendum, ve kterém se v červenci budou moci vyjádřit všichni členové a členky k zásadní reformě sestavování našich kandidátních listin. To může znamenat demokratickou revoluci uvnitř strany a její výrazné oživení.

Opravdu nikdo v ČSSD nemůže říci, že by se nic nedělo. Nyní sestavujeme komunální kandidátky ve stovkách míst po celé zemi. Každý týden vyjíždím do některého z regionů a setkávám se s našimi členy. Například včera jsem byl v Moravskoslezském kraji podpořit mimo jiné našeho úspěšného starostu v Novém Jičíně.