Mnoho českých exportérů v současné době zvažuje rozšíření odbytových možností do dalších teritorií v Asii. Vyzkoušeli si je v Indii a v Číně a jako další logický krok se jeví obrovský trh zemí sdružených v regionální organizaci ASEAN. Jedním z nejaktivnějších a nejsilnějších členů tohoto uskupení se poslední dobou snaží být Indonésie. Jako 19. největší ekonomika světa se zařadila mezi země skupiny G20 a v jejím rámci se stala druhou nejrychleji se rozvíjející asijskou zemí (po Číně). Díky počtu obyvatel (téměř 240 milionů) představuje tato země velký potenciální trh. Jde přitom o stabilní republiku s fungujícím parlamentem a s voleným prezidentem v čele.

NAVÁZÁNÍ NA ČESKOSLOVENSKOU TRADICI

Vývoz českých výrobků do Indonésie má dlouholetou tradici. V 90. letech minulého století se sice přerušil vlivem zrušení podniků zahraničního obchodu, ale v posledních letech zažívá renesanci. Výsledky vzájemné obchodní bilance však ještě nejsou zcela uspokojivé.

Indonésie v letech 2010-2012 úspěšně dosahovala 6% ročního růstu HDP. V roce 2013 se zvýšil o 5,3 % a pro letošní rok je predikován růst 5,5 %. Ekonomický růst se opírá hlavně o export nerostných surovin, zvyšující se domácí spotřebu (střední třída tvoří asi 15 % obyvatelstva) a stabilní příliv zahraničních investic.

Zdejší vláda ovlivňuje selektivně zahraniční investice do všech sektorů pomocí tzv. Negative Investment List. Poslední tento seznam vyšel v dubnu jako prezidentské nařízení. Jde o regulaci možnosti zahraničního podílu na vlastnictví. Tuto aktivitu vláda vydává za podporu přílivu zahraničního kapitálu, jíž v některých případech skutečně je.

Na indonéském trhu je dlouhodobě poptávka po technologiích a zařízeních, které mohou české firmy využít: energetika (vodní i parní), obráběcí stroje a nástroje, železniční technika, zařízení do důlních a těžařských odvětví, textilní stroje, zařízení a technologické systémy pro ochranu životního prostředí (čistírny vod, spalovny odpadů), stavební zařízení a silniční nástroje, nákladní automobily, výrobky obranného průmyslu, kompletní sektor zdravotnictví, letadla a zařízení letišť apod.

JEDINEČNÉ INVESTICE DO TURISTIKY

Stranou zájmu českých podnikatelů by neměly zůstat ani investice do turistiky na ostrovech Bali či Lombok. Indonésie je nyní z hlediska těchto investic považována za jedinečnou. Pro zahraniční investory platí, že čím déle budou oddalovat své podnikatelské záměry v oblíbených turistických resortech, tím pravděpodobněji promeškají správný okamžik. Buď je někdo předběhne, nebo vláda na odvětví uvalí další restrikce.

Urychlit a usnadnit vstup na nový trh může účast na výstavě či veletrhu. V Indonésii jsou plánovány dvě akce s českou účastí. INDO Defence (5. 11. až 8. 11. 2014) a Machine Tool and Manufacturing Indonesia (3. 12. až 6. 12. 2014). V příštím roce pak určitě stojí za pozornost nově zařazená výstava Indonesia International Airport Technology v Jakartě (2. 9. až 4. 9. 2015). Letecká doprava a rozvoj letišť zažívá v regionu nebývalý růst, s nímž se pojí velká poptávka. Všechny informace hledejte na portálu Businessinfo.cz nebo www.czechtrade.cz.


Pavel Kalina
zahraniční zastoupení MPO a CzechTrade v Jakartě


Na indonéském trhu je dlouhodobě poptávka po železniční technice. Na snímku je vlak v Jakartě.
foto: Reuters