Dlouho to bývala jen země viníků největšího zla. Jezdit v Izraeli německým autem bylo ještě desítky let po konci druhé světové války nemyslitelné. Ani sebekvalitnější německé výrobky neměly dlouho v Izraeli šanci uspět. A představa, že by se člověk vydal na dovolenou do Německa, se rovnala nezlomnému tabu. Pro řadu hlavně starších lidí ze Svaté země to platí dodnes.

Vnuci a vnučky přeživších holokaust vidí ale dnes právě v Německu, a zejména v jeho hlavním městě jedno z nejatraktivnějších míst na světě. Návrat "židovského Berlína" je žhavým tématem německé i izraelské metropole.

"Berlín je unikátní svým svobodným duchem, leností a širokou paletou lidí, kteří tu žijí," vysvětluje Mati Shemoelof, co se mu ve městě na Sprévě líbí. Příběh izraelského spisovatele, který v Berlíně žije od loňského září, ilustruje podobnou cestu tisíců mladých Izraelců.

Že se odstěhuje do Berlína, se Shemoelof rozhodl už v roce 2012, když se tu - jak sám říká - setkal s "úžasnou atmosférou města". Nyní zde připravuje knihu povídek, v nichž hlavní roli hraje právě Berlín a židovství.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.