V Česku začíná fungovat tzv. Kobra, jejímž cílem je účinnější boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě. Ve speciálním týmu bude pracovat až 100 lidí. Ambicí je, aby se tým později rozšířil i do krajů.

Uvedl to v pátek ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při podpisu prováděcího protokolu, který umožní oficiální spuštění Kobry od 15. června. První výsledky práce chce ministr znát na konci letošního roku.

Český tým specialistů proti daňové kriminalitě vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje. "Česká Kobra" se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun.

Ministr zdůraznil, že se i v minulosti proti daňové kriminalitě zasahovalo. Orgány policie, celní a finanční správy ale dříve pracovaly samostatně. "Myslíme si, že nebylo dostatečné prostředí pro to, abychom byli schopni efektivně zasahovat," doplnil Chovanec. Nový tým podle něj má jasnou strukturu, funkci a bude efektivnější.

Na spolupráci uvnitř Kobry se budou podílet finanční správa, policie a celní správa. Dohoda o vzniku týmu zahrnuje třeba výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování v médiích, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.

Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jsou v něm speciálně vycvičení policisté. Jde třeba o právníky a ekonomy. Členové týmu Kobra dostali zvláštní vybavení, třeba šifrovací telefony.

Tyto prostředky umožní všem složkám vzájemně komunikovat, koordinovat a analyzovat práci. "Musíme si uvědomit, že bojujeme s protivníkem, který má téměř neomezené finanční zdroje," upozornil Chovanec.

Podle Tuhého Kobra funguje uvnitř každého resortu jako doposud. Vzájemná komunikace a prostředky ale podle něj umožní lépe analyzovat jednotlivé případy a rychleji zasahovat. "Kobra už se plazí a tento tým je připraven vstoupit do konkrétních procesů," uvedl Tuhý k dotazu ČTK, zda již tým pracuje na nějakých kauzách.

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.