Ve středu se v Jablonci nad Nisou zaměstnanci jednoho závodu dozvědli od prezidenta Miloše Zemana něco, co neví ani ti nejlepší tuzemští ekonomové. Jak platit v Česku eurem už od roku 2017. Když se prý dohodne proevropská koalice ČSSD, ANO a TOP 09, tak zde do tří let máme euro. Jednoduché jako facka. A nyní počítejme. V evropském systému směnných kurzů (ERM II) se česká měna musí na výbornou chovat dva roky. Takže to bychom měli „zabité“ roky 2016, 2015. Takže nám zbývá zbytek roku 2014 na splnění konvergenčních kritérií, sladění legislativy, požádání o zařazení do ERM II a přijetí do systému. A to opravdu není možné.

Za vše může Singer

Je pochopitelné, že eurofederalista Zeman chce povzbudit nadšení pro společnou měnu u čím dál více euroskeptických Čechů. Euro by totiž nyní uvítaly jen dvě pětiny z nich. Ale musí v tažení za společnou měnu používat férové argumenty. Hodně mimo byl už jarní Zemanův útok na údajně euroskeptickou Českou národní banku a jejího šéfa ČNB Miroslava Singera: „Je to boj za uchování nebo alespoň co největší prodloužení kompetencí národní banky. A to i jeho osobně.“ I zde prezident neuměl, nebo spíše nechtěl počítat. Singerův mandát končí v roce 2016 a i kdybychom nějakým zázrakem euro v roce 2017 přijali, tak jemu už to může být srdečně jedno. Jeho totiž Zeman znovu nejmenuje.

Mylná byla i argumentace Zemana proti podzimnímu devizovému zásahu ČNB, když prohlásil, že intervence „kurz uměle posunula mimo reálnou tržní hodnotu a tím, ať již vědomě či nevědomě, zpomalila náš vstup do eurozóny“. Jestli má cenu vůbec intervenci dávat do souvislosti se společnou měnou, pak nás zásah ČNB euru spíše přiblížil. Udržel na uzdě vývoj inflace a pokud vůbec nějak pomohl oživení české ekonomiky, pak přispěl reálné konvergenci s eurozónou. A pokud snad tím chtěl prezident říct, že bychom se měli s kurzem měny chovat jako bychom už byli v eurozóně, tak to také řekl špatně. V ERM je maximální fluktulační pásmo plus mínus 15 % od středního kurzu k euru, a do toho by se intervence vešla.

Realistický rok 2019

Nyní svůj nepříliš férový boj za euro Zeman korunuje fata morgánou eura v roce 2017. Podle červnové zprávy Evropské komise přitom není problém Česka jen v připravenosti na plnění konvergenčních kritérií, ale i sladěnost českého a evropského práva. Jen to je práce na rok. V samotných kritériích také vše neplníme. Nejvíce se pereme s deficity veřejných financí. Je snad zbytečné říkat, že bychom do ERM II neměli vstupovat hned, jakmile o nějakou desetinku přelezeme jednotlivá kritéria. Mnohem lepší je vstup do systému se již déle stabilním měnovým kurzem, úroky, inflací i dluhem, abychom měli jistotu, že to pak nebudou dva roky utrpení. Či případně dokonce potupný odchod.

Realistický příznivec eura by tak navrhoval přihlášku do eurozóny na rok 2016 s tím, že 1. ledna 2019 by zde mohla začít kolovat eura. Ale pan prezident zjevně realistickým příznivcem eura není.