Dva měsíce proruského povstání na východě Ukrajiny stály sponzory separatistů nejméně čtvrt miliardy dolarů (asi pět miliard korun). K takové sumě alespoň dospěli experti oslovení ukrajinskou verzí časopisu Forbes.

"Jen ozbrojenci stojí každý den nejméně tři miliony dolarů (asi 60 milionů korun)," tvrdí časopis. Naopak podle ruských médií vojenské tažení proti separatistům prospívá hlavně ukrajinským oligarchům, kteří se v době krize přiživují alespoň na armádních zakázkách.

Ukrajinské úřady podle Forbesu tvrdí, že se jim přísun financí separatistům už podařilo výrazně omezit. U ruských občanů totiž zabavily statisícové i milionové částky, které převáželi na východ Ukrajiny. Značné sumy však k rebelům proudí přímo z Ukrajiny, prý prostřednictvím pravoslavného svjatogirského kláštera u Doněcka, přezdívaného v médiích i jako "základna diverzantů".

Ministr vnitra Arsen Avakov se však k této otázce podle časopisu nevyjádřil.

"Zkonfiskované částky představují jen malou část reálného financování ozbrojenců. Podle odhadů jen dva měsíce podpory válečného konfliktu na východě země stály více než 248 milionů dolarů, a to jsou započítány jen minimálně nutné prostředky na výplaty ozbrojencům, na zaplacení účasti místních obyvatel na demonstracích, na výzbroj a na výcvikové základny," napsal Forbes.

Mezi 15 000 až 20 000 rebely prý působí i pět tisícovek "turistů" z Ruska, tedy kozáků, Čečenců, ale také příslušníků někdejších ukrajinských elitních policejních jednotek Alfa a Berkut z anektovaného Krymu. Prý může jít jak o dobrovolníky, tak příslušníky různých gangů či soukromých firem postupujících na rozkaz shora.

Podle náměstka ukrajinského ministra vnitra dostávají údajně žoldáci okolo 300 dolarů na den, výplata velitelů podle bývalého šéfa ukrajinské rozvědky Mykoly Melnyka může dosahovat desetitisíců dolarů měsíčně.

Další sumy jsou pak zapotřebí na zaplacení podpory demonstrantů z řad místních obyvatel, kteří prý za úplatu protestními akcemi blokují akce armády či slouží vzbouřencům jako "živý štít", na zbraně či na udržování výcvikové základny separatistů, ležící prý podle ukrajinské rozvědky u Rostova na Donu.

"Válka na Ukrajině zrodí dalších pět či šest miliardářů," tvrdí naopak populární ruský list Argumenty i fakty s odvoláním na politologa Vadima Denisenka. Podle něj konflikt podněcují ukrajinští oligarchové, kteří na válce vydělávají.

Kupříkladu nákupy paliv pro ukrajinské jednotky od počátku konfliktu stouply o "nejméně 250 procent" a největším dodavatelem je prý firma dněpropetrovského gubernátora Igora Kolomojského, který proslul sliby vyplatit 10 000 dolarů (asi 200 000 korun) za každého dopadeného ruského sabotéra.

Denisenko tvrdí, že nikoliv náhodou těsně před vyhlášením zakázek vznikaly v Kyjevě nové firmy a parlament zjednodušil procedury okolo státních nákupů, aby se armádní zakázky daly vyřídit za pár dnů. Soutěží se prý často účastní jediný zájemce a dodavatelé oleje, masa či léků pro vojáky jsou i v řadách poslanců.