Vyjednávání o budoucnosti Opencard převezme do svých kompetencí primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Rozhodli o tom pražští radní.

Dosud měl kartu na starosti radní Jan Vašíček (TOP 09), který si mimochodem chtěl nechat vypracovat posudek k Opencard firmou, která se zabývá topenářstvím a elektroinstalacemi.

O změně kompetencí diskutovali radní již na čtvrtečním mimořádném jednání, schválili ji ale až v pátek.

Vašíček zadal například za 120 tisíc korun analýzu k Opencard zmíněné firmě zabývající se topenářstvím a se stejnou společností pak chtěl uzavřít zakázku za 800 tisíc korun bez DPH na poradenství při řešení dalších problémů s projektem.

Tu na popud Hudečka a po mediální přestřelce TOP 09 a ODS radní ve čtvrtek zamítli.

Na základě pátečního usnesení rovněž vznikne čtyřčlenný tým, který budou tvořit dva členové městské firmy Opencard a dva právníci. Předsedou by měl být šéf firmy Opencard Petr Vychodil.

Zodpovídat se tým bude přímo primátorovi a radním hlavního města. "Tato pracovní komise bude mít za úkol věnovat se intenzivně jednání s EMS (vlastník licencí k systému Opencard, pozn. red.)," usnesli se radní. Skupina bude řešit i smluvní vztah EMS s dopravním podnikem.

Praha v současné době řeší, co s kartou dál. Kvůli ceně se totiž nedohodla na odkupu licencí Opencard a v polovině června končí smlouva s EMS. Nová dohoda zatím není. Praha dokonce zvažuje dočasný přechod na papírové kupony MHD.

Projekt Opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících, aktivních uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s Opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Související