Kromě orgánů státní správy, samosprávy a jimi řízených organizací mohou o dotace žádat třeba také neziskové organizace, zaměstnavatelé či čeští občané, kteří by rádi uskutečnili projekty podporující regionální rozvoj. Integrovaný operační program (IOP), který je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF), je zaměřen primárně na řešení regionálních problémů, ať již v oblastech infrastruktury, kultury a cestovního ruchu, či informačních technologií. Jeho cílem je posílení veřejné správy a veřejných služeb, které mohou zvýšit kvalitu života místních obyvatel a atraktivitu pro investory.

Pro programové období 2007-2013 bylo určeno 1,58 miliardy eur a ještě stále je otevřeno několik výzev, v kterých se mohou žadatelé ucházet o podporu. Je to možné především díky úsporám, ke kterým došlo během výběrových řízení již schválených projektů a díky vývoji měnového kurzu.

Finanční prostředky určené pro IOP jsou totiž stanoveny v eurech, jednotlivým realizátorům projektů jsou ale propláceny v korunách. Loňská intervence České národní banky vedla k oslabení české měny, což se projevilo na objemu dosud nevyčerpaných grantových financí - částka byla navýšena zhruba o 1,15 miliardy korun. Většina výzev, v jejichž rámci je možné peníze čerpat, je otevřena do konce června tohoto roku. Případní zájemci by tedy s žádostí neměli váhat.Výzva je určena pro ústřední orgány státní správy, organizační složky státu, jimi zřizované organizační složky a příspěvkové organizace. Hlavním cílem je rozvoj e-Governmentu, tedy elektronizace výkonu veřejné správy. Pod výzvu spadají tudíž projekty, které se snaží například o údržbu registrů státní správy, rozvoj její komunikační infrastruktury nebo o elektronizaci jejích služeb. V plánu je její celková modernizace díky rozvoji informační společnosti. Celkové finanční prostředky činí 765 milionů korun, přímo z Evropského fondu pro regionální rozvoj je k dispozici 650 milionů. Výzva je otevřena do 6. 6. 2014.

Rozvoj informační společnosti ve veřejné správě

Finanční podpora je určena k modernizaci informační a komunikační technologie (ICT) v obcích, které jsou také jedinými oprávněnými žadateli. Výzva navazuje na projekt technologických center, který pomohl v minulých letech řadě obcí s digitalizací dat, datovými sklady nebo vytvořením elektronické spisové služby. Nynějším cílem je tedy rozvoj technologických center, konsolidace hardwaru a softwaru úřadů, nákup bezpečnostních prvků a elektronizace dat. Zájemci mohou předložit vždy pouze jeden projekt, v jehož rámci lze obdržet podporu v hodnotě jednoho až šesti milionů korun. Celkově je jim ze zdrojů ERDF k dispozici 250 milionů. Přihlášky je možné podávat do 30. 6. 2014.

Zavádění ICT v územní veřejné správě

V této tematické oblasti sice již není otevřena žádná výzva, ale počítá se s realizací náhradních projektů. Ty jsou řazeny postupně podle data přijetí žádostí o dotace. Všechny projekty se zaměřují na podporu zavádění jednotného přístupu v transformaci pobytových zařízení sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb. V zásobníku je sedm projektů, příjemcem je dvakrát Kraj Vysočina, dvakrát Karlovarský kraj a jednou Liberecký, Ústecký i Zlínský. Ministerstvo práce a sociálních věcí může nabídnout finanční prostředky prvním třem, tedy projektům Libereckého kraje a Vysočiny. Prvně jmenovaný si ale realizaci rozmyslel, jako náhradník připadá v úvahu Ústecký kraj. Na zbývající projekty v zásobníku nejsou momentálně peníze.

Služby v oblasti sociální integrace

Zde jsou otevřeny dvě výzvy. První se týká projektů, které zajistí efektivní hlasovou a datovou komunikaci složek integrovaného záchranného systému. Dotace mohou získat ministerstvo vnitra, Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, policejní prezidium a krajská ředitelství Policie ČR mimo Prahu. Šanci mají do 23. května, je pro ně připraveno 545 milionů korun. Druhá výzva cílí na projekty související například s pořízením moderních vozů zdravotnické záchranné služby s mobilním technologickým vybavením či zajištěním služby eHealth. O finanční podporu si mohou zažádat kraje a jimi zřizované organizace do 30. června. Z ERDF je na tyto účely vyčleněno 885 milionů korun.

Služby v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik

Hlavním cílem této výzvy je zlepšení kvality služeb v cestovním ruchu, rozvinutí marketingové propagace České republiky a zvýšení povědomí o jejím kulturním i přírodním bohatství. Projekty musí mít prokazatelně přímý vliv na sociální a ekonomický růst tím, že umožní navázání dalších projektů a jejich aktivity musí být realizovány plošně pro celou Českou republiku. Do výzvy se mohou přihlásit jako žadatelé organizační složky státu a jimi zřizované příspěvkové organizace. Výzva je kontinuální, žádosti je tedy možné předkládat až do vyčerpání zbývající finanční částky. Ta činí v současnosti zhruba 360 milionů korun.

Národní podpora cestovního ruchu

Finanční podpora může být přidělena těm projektům, které se zasazují například o obnovu či využití národních kulturních památek, památek na seznamu UNESCO a nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu České republiky. Výzva je určena pro obce, svazky obcí, organizační složky státu a jimi zřizované organizace, ale i pro nestátní neziskové organizace a zájmová sdružení právnických osob. Uznatelné náklady na projekt musí být v rozmezí od 30 do 200 milionů korun. Celkově je z Evropského fondu pro regionální rozvoj k dispozici 443 milionů, o jejichž část si mohou příjemci zažádat do 30. června.

Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví

Jak již název napovídá, cílem je především zlepšení prostředí problémových sídlišť postavených v hromadné bytové výstavbě. Toho se má mimo jiné docílit regenerací jednotlivých bytových domů. Jejich vlastníci mohou zažádat o zvýhodněný úvěr od jednoho do 120 milionů korun z finančního nástroje Jessica. Ten je dotován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, k dispozici je 550 milionů korun. Základní podmínkou pro získání úvěru je spolufinancování projektu ve výši deseti procent. Bytový dům musí být rovněž situován v deprivované zóně města s Integrovaným plánem rozvoje města pro IOP. Zájemci mají možnost zažádat o úvěr do konce roku 2015 na pobočkách Komerční banky.

Zlepšení prostředí v problémových sídlištích

Jak již název napovídá, cílem je především zlepšení prostředí problémových sídlišť postavených v hromadné bytové výstavbě. Toho se má mimo jiné docílit regenerací jednotlivých bytových domů. Jejich vlastníci mohou zažádat o zvýhodněný úvěr od jednoho do 120 milionů korun z finančního nástroje Jessica. Ten je dotován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, k dispozici je 550 milionů korun. Základní podmínkou pro získání úvěru je spolufinancování projektu ve výši deseti procent. Bytový dům musí být rovněž situován v deprivované zóně města s Integrovaným plánem rozvoje města pro IOP. Zájemci mají možnost zažádat o úvěr do konce roku 2015 na pobočkách Komerční banky.