Francouzská policie zadržela v pátek v Marseille na jihu Francie muže podezřelého z útoku v bruselském židovském muzeu, kde minulý víkend zahynuli čtyři lidé. Muž je nyní ve vazbě a v souvislosti s útokem v Bruselu je obviněn z vraždy a pokusu o vraždu.

Policisté u něho našli zbraně a střelivo, které odpovídá tomu, co použil útočník v Bruselu. Také u něj našli videozáznam, na kterém se k zločinu dle všeho sám přihlásil. Jde o Francouze arabského původu, který loni bojoval po boku islamistů v Sýrii a který už má za sebou loupežné přepadení a několikaleté vězení.

Útok vyvolal vlnu pobouření v Belgii i v zahraničí. Při útoku minulou sobotu odpoledne přišli o život izraelští manželé, kteří přijeli do Bruselu jako turisté, a Francouzka, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice. Čtvrtým zabitým je mladý Belgičan, který byl v muzeu také zaměstnaný.

Belgická policie po útoku zveřejnila záběry z bezpečnostních kamer. Bylo na nich vidět, jak se útočník blíží k muzeu, vstupuje do budovy a v hale několikrát vystřelí ze samopalu typu Kalašnikov, který vytáhl z černé tašky. Tvář částečně zakrývaly brýle a tmavá sportovní čepice. Všechny tyto věci nalezli francouzští policisté v Nemmoucheových zavazadlech.

Podle agentury AFP Nemmoucheovo zatčení zřejmě vyvolá ve Francii další polemiku o Francouzích odjíždějících bojovat do Sýrie proti režimu Bašára Asada v řadách islamistických skupin. Odhaduje se, že v Sýrii bojovalo nebo bojuje asi 780 Francouzů a 200 Belgičanů.

Představitelé židovské obce, která v Belgii zahrnuje zhruba 40 tisíc osob, vyjádřili odhodlání se nenechat zastrašit. Obavy mezi lidmi jsou ale velmi silné. Podle nedávné ankety se 88 procent židovských obyvatel Belgie domnívá, že v jejich okolí se zvýšil antisemitismus.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu střelbu označil za výsledek "trvalého podněcování k nenávisti" proti Židům a Izraeli. "Na evropské půdě neustále znějí pomluvy a lži namířené proti Izraeli, zatímco zločiny proti lidskosti a vraždění v našem regionu se pomíjejí," řekl premiér.

Související