Ještě než vítězství Conchity Wurst v Eurovizi dodalo Rakousku tolerantnější image, znali homosexuálové Vídeň s jejími muzei a romantickými vyjížďkami jako město příznivé gayům a lesbám.

Bývalá císařská metropole si dovede naklonit obec gayů a leseb a vysmívá se jejich pověsti nočních ptáků. "Neuvidíte žádné odhalené mužské zadnice ani neuslyšíte oplzlá slova, jak je tomu jinde. Vídeň je věrná své pověsti klasického a elegantního města," vysvětluje ředitel vídeňského úřadu pro turistiku Norbert Kettner.
Stejně jako u heterosexuálních turistů sází město úspěšně na pestrou kulturní nabídku.

V lednu Vídeň klasifikovalo jako první kulturní destinaci na 80 tisíc uživatelů internetového serveru GayCities.com. "Pokud vás zajímá jen jedno, a to slavit 24 hodin denně, pak jsou jiná města, která to umějí lépe. Jestliže se však zajímáte o kvalitní gastronomii, o kulturu, ale také chcete oslavovat, pak přijeďte do Vídně," vybízí Kettner.

Vídeňský úřad pro turistiku vychází vstříc těmto turistům už více než patnáct let. Vydal pro ně zvláštního průvodce, založil stránku na Facebooku a spustil kampaň na internetu, kde homosexuální páry pózují před svou oblíbenou vídeňskou lokalitou.

"Město působí dosti formálně, ale je také známo tím, že gayům poskytuje vše, od běžných barů po sex kluby," cituje agentura AFP sedmačtyřicetiletého Irčana Briana Melaugha, který je ve Vídni již podruhé.

V Café Savoy, podniku s rokokovými dekoracemi, který je zasvěcený gayům, Brian připouští, že volba rakouské metropole je možná otázkou vyzrálosti. "Do Vídně přijíždějí spousty starších gayů, ti nejmladší jezdí na taková místa, jako je například Ibiza," dodává.

Life Ball letos s Clintonem

Tolerance, kterou město homosexuálním návštěvníkům nabízí, je další stránkou atraktivnosti Vídně. "Bary pro gaye tu nejsou tak viditelné jako jinde," říká šestatřicetiletý architekt Bill z Washingtonu, který přijel do Evropy se svým partnerem.

Vídeň prokazuje svou angažovanost pro věc homosexuálům i tím, že už více než 20 let pořádá největší charitativní akci v Evropě Life Ball, jejíž výtěžek je určen na podporu boje proti AIDS.

Radnice vítá na svém nádvoří a ve svých novogotických sálech více než 45 tisíc lidí, ať už gayů či nikoli, kteří si přišli zatančit a přispět na dobrou věc, ale také se podívat na četné celebrity. Letos 31. května jsou zde očekáváni mimo jiné bývalý americký prezident Bill Clinton, který tu byl už loni, zpěvák Ricky Martin a samozřejmě Conchita Wurst, transsexuál s vousem.

Life Ball přitahuje mládež z Vídně a celé Evropy, zejména ze sousedních zemí, bývalých členů sovětského bloku. "Taková událost by byla 50 nebo 60 kilometrů východně od Vídně nemožná. Vídeň je ve střední Evropě výjimkou, ať už jde o bezpečnost nebo toleranci k homosexuálům," prohlašuje Kettner.

"Turisté z východních zemí si váží přívětivé atmosféry, s níž se zde setkávají," vysvětluje šéf Café Savoy Bojan Dervišev z Bulharska, který žije ve Vídni už 26 let. "Když se tady obejmou, není to žádný skandál ani provokace, je to normální," dodává.

Úspěch Conchity Wurst, vlastním jménem Thomase Neuwirtha, který si zvolil Vídeň za svůj domov, tolerantní pověst metropole jen posílil. "Ve Vídni je taková atmosféra, v níž se může osobnost, jako je Conchita, rozvíjet s veškerou svou symbolikou," řekl Kettner listu Der Standard.

Související