Vybrat si pro první zahraniční expanzi právě Egypt, to už chce slušnou dávku sebedůvěry. Přesto se největší evropský výrobce netkaných textilií firma Pegas Nonwovens z Moravy necítí jako hrdinný průkopník. Jednak společnost tamní podnikatelské prostředí mile překvapilo, ale hlavně nešla do nejistoty, protože o odbyt měla předem postaráno. Za vstupem do poněkud neklidného regionu stojí totiž dohoda se společností Procter & Gamble. "Projekt výstavby výrobního závodu v Egyptě vznikl na základě zájmu našeho klíčového zákazníka o dodávky do jeho egyptského závodu. Po náročných jednáních jsme v roce 2011 s partnerem uzavřeli více než tříletý kontrakt na dodávky většiny naší egyptské produkce, což nám dávalo dostatečnou míru jistoty, že investice bude úspěšná," vysvětluje František Řezáč, generální ředitel Pegas Nonwovens.

NOVÝ ZÁVOD VYROSTL V POUŠTI

V současné době provozuje firma osm linek ve dvou výrobních závodech na jižní Moravě a jednu asi 35 kilometrů od Káhiry. Celková výrobní kapacita dosahuje až 110 tisíc tun netkaných textilií, využívaných při výrobě jednorázových hygienických produktů, ale i ve stavebnictví, zemědělství a lékařských aplikacích.

Egyptská linka produkuje 20 tisíc tun určených hlavně pro dětské pleny na trhy severní a centrální Afriky a Blízkého východu. Od rozhodnutí o investici po uvedení do provozu uběhly dva roky, což je na egyptské poměry vynikající čas. "V Egyptě jsme totiž začínali na zelené louce, či spíše v poušti, takže délka výstavby je vlastně obrovský úspěch, a to i v porovnání s řadou dalších firem, které investovaly ve stejné lokalitě a mají několikaměsíční až několikaleté zpoždění," tvrdí František Řezáč. Proto chválí generálního dodavatele stavební části PSG International z Česka i technologie Reicofil z Německa. Jako jeden z mála českých manažerů zná Řezáč do detailu podnikatelské prostředí Egypta. Největší rozdíl od Evropy vidí ve složitosti a roztříštěnosti místní legislativy. "Ve spojení s byrokratickým aparátem v počáteční fázi to značně ztěžuje nastavení základních obchodních procesů. Ale po zvládnutí místních podmínek už vše běží standardním způsobem," popisuje.

NE VŽDY PLATÍ "NÁŠ ZÁKAZNÍK, NÁŠ PÁN"

Příjemně nejvyššího šéfa Pegas Nonwovens překvapila úroveň pracovních schopností egyptských zaměstnanců. Dokonce jsou podle jeho zkušeností někdy i aktivnější a flexibilnější než čeští. "Jsou třeba ochotní dojíždět za prací i více než čtyři hodiny denně," vysvětluje. Naopak upozorňuje na fakt, že při jednáních s místními dodavateli ne vždy platí heslo "náš zákazník, náš pán". Podle generálního ředitele Řezáče přinesla egyptská linka firmě vedle přímého finančního benefitu v podobě navýšení produkce a prodeje třeba i zvýšení úrovně angličtiny českých zaměstnanců. Kvůli výstavbě i současnému provozu prošlo velké množství lidí masivním jazykovým vzděláváním. Nyní pracuje v Egyptě zhruba 110 zaměstnanců, z nichž 12 je z Česka. Dva Češi na manažerských pozicích jsou v Egyptě permanentně, dalších deset působí jako školitelé přímo v provozu a střídají se. Nejpodstatnější dopad ovšem měla egyptská investice na prestiž firmy. "Přineslo nám to zvýšení renomé v oboru a je možné, že tento úspěch zopakujeme obdobnými projekty v jiných zemích," míní generální ředitel Řezáč.

František Řezáč (40)

Už za studií Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně působil od roku 1996 ve společnosti Pegas. Posléze zastával různé manažerské posty včetně ředitele právního a personálního oddělení. Od roku 2004 působil jako obchodní ředitel a v říjnu 2008 získal post generálního ředitele. Exekutivním ředitelem evropské společnosti Pegas Nonwovens se sídlem v Lucembursku je od listopadu 2006. V souvislosti s egyptskou investicí rád zmiňuje, že Pegas je z tuzemských firem vůbec první, kdo má v Egyptě výrobní závod, a že šlo o první přímou zahraniční investici po revoluci v roce 2011. Investovat v Egyptě doporučuje firmám, které mají životaschopný projekt a reálné představy o odbytu.


Pegas Nonwovens

Firmu založili v roce 1990 Češi, kteří původně působili v zemědělství, takže postavili linku na výrobu netkaných textilií s využitím v tomto sektoru. S aplikací při výrobě dětských plen přišli o tři až čtyři roky později, což odstartovalo rychlý rozvoj firmy. Dnes má společnost téměř 600 zaměstnanců a je největším výrobcem netkané textilie pro oblast hygieny v regionu Evropy, Středního východu a Afriky. Má výrobní závody v moravských Bučovicích a Přímětcích a v Egyptě. Hlavními akcionáři jsou zahraniční investiční společnosti jako třeba Wood & Copany či Templeton Asset Management. Loňské tržby přesáhly pět miliard korun, EBITDA jednu miliardu. Dnes evropská společnost Pegas Nonwovens sídlí v Lucembursku.


Pohled na egyptský výrobní závod moravské firmy Pegas Nonwovens, který vznikl investicí 1,6 miliardy korun.
Foto: Archiv Pegas Nonwovens