Silný ekonomický růst latinskoamerických trhů pokračuje

Hospodářská situace na vybraných latinskoamerických trzích naznačuje, že jejich silný růst z předešlých let by měl pokračovat. Rozložení hlavních hráčů se však pomalu mění. Zatímco Brazílie, která byla dosud lídrem trhu, se potýká s klesající domácí spotřebou, ke slovu se dostávají noví možní hybatelé růstu. Patří k nim především Mexiko, Kolumbie, Peru a Chile - a není náhodou, že jde o členy poměrně nové regionální ekonomické unie zvané Pacifická aliance, která se stává protiváhou Mercosuru. Výhodou těchto ekonomik je jejich otevřenost a podpora přílivu zahraničních investic. Státy Pacifické aliance podnikají totiž v posledních letech významné kroky k získání pozornosti nových investorů ze zahraničí. Řeč je o miliardových investicích do infrastruktury, rušení cla na většinu zboží obchodovaného mezi zmíněnými zeměmi a rozšíření kontaktů s Asií v rámci takzvaného Transtichomořského partnerství. Zlepšující se atmosféru pro spolupráci veřejné a soukromé sféry a celkově vzkvétající prostředí pro podnikání dokládá i studie Světové banky Doing Business.

Zmiňovaný dokument se zaměřuje na 189 ekonomicky nejvýznamnějších zemí světa a navzájem je porovnává z hlediska náročnosti obchodování, vstupu na trh, získání stavebního povolení, dostupnosti inženýrských sítí, registrace majetku, získání úvěru na projekty, ochrany podnikatelů, placení daní, obchodování přes hranice, vymáhání smluvních závazků a regulace pro zaměstnance. Pro lepší pochopení situace v regionu se však jednotlivá kritéria posuzují pouze mezi zeměmi z regionu Latinské Ameriky a Karibiku, který tvoří 32 států. Interval hodnocení je proto stanoven na škále od 1 do 32, kde 32 bodů představuje nejhorší situaci. (Z neznámých důvodů se v šetření Světové banky neobjevilo Chile, odkud pravděpodobně nebyly včas získány informace).

null


Z dat Světové banky také vyplývá, že na rychlém hospodářském rozvoji zemí Pacifické aliance se podílejí nejen jejich hlavní města, ale že urbanizace probíhá také v regionech. Právě v lokálních metropolích vznikají zhruba dvě třetiny HDP regionu a jeho meziroční růst je zde až o 20 procent rychlejší v porovnání s regionálním průměrem. Například v Kolumbii jsou to metropole Medellín, Bucaramanga, Cartagena a Bogota, které podle Světové banky učinily největší pokrok ve zlepšování podnikatelského prostředí. Mezi nejlépe hodnocená města pak stabilně patří Manizales a Ibaqué.

Agentura CzechTrade a ministerstvo průmyslu a obchodu reagují na nové trendy na latinskoamerickém trhu otevřením zahraničních kanceláří v perspektivních regionech. V druhé polovině roku 2014 by měla začít fungovat kancelář v Kolumbii. Jejím vedoucím bude Ing. Jiří Jílek, který má s teritoriem dlouholeté zkušenosti. V zemích Latinské Ameriky zastupoval řadu let vybrané české a slovenské společnosti a pomáhal jim se vstupem na místní trhy. Poslední dva roky působil ve firmě Pilsen Steel, kde měl na starost prodej odlitků pro energetiku mimo jiné i pro latinskoamerický trh. Podobným odborníkem je i Josef Kunický, který povede novou kancelář v Chile, jejíž otevření je rovněž plánováno na druhou polovinu letošního roku. Noví vedoucí zahraničních zastoupení se již připravují na výjezd a můžete je kontaktovat na e-mailových adresách jiri.jilek@czechtrade.cz a josef.kunicky@czechtrade.cz.

 

Rostoucí obchodní příležitosti v Indonésii

Čím dál tím významnější role mezi asijskými ekonomikami připadá Indonésii. Je druhou nejrychleji se rozvíjející zemí po Číně a její ekonomika dosahuje v posledních letech šestiprocentního meziročního růstu HDP. Indonésie se tak stává významným trhem s velkým a rostoucím spotřebitelským sektorem (střední třída tvoří 10-15 procent z 240milionové populace), stabilním hospodářským růstem i prostředím příznivým pro zahraniční investice. Z hlediska českého exportu jsou v Indonésii příležitosti v oblasti energetiky, dodávek zařízení pro důlní průmysl, strojírenství (obráběcí stroje, zemědělské stroje), environmentálních technologií (čistírny odpadních vod, spalovny odpadů) a v oblasti dodávek zařízení pro chemický a petrochemický průmysl. Na tyto trendy reaguje i nedávné otevření nové zahraniční kanceláře agentury CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Jakartě. V čele zastoupení stojí Pavel Kalina, který je připraven pomáhat českým vývozcům se vstupem na tento slibný trh. Kontaktovat jej můžete prostřednictvím e-mailové adresy pavel.kalina@czechtrade.cz.

 

Autorka je vedoucí oddělení centra informačních služeb, CzechTrade
dita.nedelkova@czechtrade.cz


Indonésie je největší ekonomikou jihovýchodní Asie a členem skupiny největších světových ekonomik G20. Přestože je v zemi řada významných buddhistických památek (na snímku chrám Borobudur), 87 procent obyvatelstva tvoří muslimové.
Foto: Shutterstock