Když čtete tyto řádky, možná už znáte jméno nového ukrajinského prezidenta. Vítězi voleb ale není co závidět. Bude muset souběžně řešit řadu problémů, které spolu souvisejí, jenže pokrok v jednom směru nebude automaticky znamenat průlom na jiné frontě. Bude se od něj například žádat, aby rychle zlepšil hmotnou situaci. Lidé z východu Ukrajiny vědí, jaké platy a důchody jsou v Rusku, západ země zase ví, o kolik více se bere v Evropské unii. Ukrajinci pochopitelně chtějí, aby se i jim vedlo lépe. Ale aby se mohlo rozdávat, musí se na to mít. Potenciálně bohatá Ukrajina je chudá jak kostelní myš a nadto zoufale zadlužená. A není to jen tím, že její bohatství rozkrádali politici a s nimi spojení oligarchové. Průmysl má nevyhovující skladbu, infrastruktura je zanedbaná, nabídka zboží, které by mohlo prorazit na zahraničních trzích, zůstává sporá. Varující je energetický deficit. Využitelnost uhlí z Donbasu je omezená a ruský plyn je na místní poměry drahý a Moskva ho navíc používá jako ekonomickou zbraň. Existují studie, podle nichž má Ukrajina největší zásoby břidličného plynu v Evropě - ale těžba se nerozjede bez obřích investic a ty by musely přijít ze zahraničí. To ostatně platí i pro další sektory ukrajinské ekonomiky.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.