Americká Národní agentura pro bezpečnost, známá pod zkratkou NSA, by měla podle návrhu zákona přestat shromažďovat osobní údaje z elektronické a hlasové komunikace v USA. Sněmovna reprezentantů již návrh zákona schválila, podle agentury AP se očekává, že návrh schválí také Senát.

Nová právní úprava je reakcí na veřejné pohoršení, které loni vyvolalo odhalení bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o praktikách NSA. Podle obhájců občanských svobod je však nová norma stále nedostatečná.

Zákon má zabránit praxi, kdy NSA shromaždovala informace o telefonních hovorech téměř každého Američana. NSA už podle nových pravidel nebude moci nutit americké operátory, aby jí průběžně dodávali všechna data o čase volání, době jeho trvání a volaných číslech na jejich sítích.

Americký Federální úřad pro vyšetřování a NSA musejí nejprve podat individuální žádost u tajného soudu s důvodným podezřením, než jim bude získání dat umožněno.

Telekomunikačním společnostem norma ukládá uschovávat tyto údaje 18 měsíců. NSA bude mít nadále možnost napojit se na osoby podezřelé z terorismu v zahraničí, a to na základě soudního povolení.

Omezeny měly být i celkové podmínky pro získání dat z elektronické korespondence, ale to bude nakonec v menší míře, než se původně plánovalo.

Návrh zákona pod názvem USA Freedom Act je reakcí Kongresu na slib prezidenta Baracka Obamy zreformovat NSA poté, co Snowden poskytl tisku utajované informace o monitorovacích programech. Z dokumentů Edwarda Snowdena vyplynulo, že američtí špióni sledovali i miliony cizinců i hlavy států.