Německo

V Německu je církev oddělena od státu. Jednotlivé farnosti, kláštery a další organizace vlastní značný majetek, jeho objem byl před několika lety odhadován na 500 miliard eur. Vzhledem k tomu, že většina příjmů z něho jde okamžitě zpět na financování chodu církve a jejích institucí, není jasné, jaký je celkový roční zisk z tohoto majetku.

Stát umožňuje církvím vybírat od registrovaných věřících církevní daň obvykle ve výši osmi až devíti procent jejich mzdy či příjmů. Předloni byl výnos této daně devět miliard eur. Některé spolkové země dávají církvím dotace. V roce 2012 šlo o částku 460 milionů eur. Částečně státní příspěvky nahrazují zestátnění majetku církví provedené v 19. století.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.