Zvolání "panenko skákavá" se zrodilo právě zde. V dnes už zaniklé obci u Žlutic nechal místní sedlák v roce 1717 postavit malou kapli a do ní umístil obraz Panny Marie Pomocné, kopii zázračného obrazu z německého Pasova. Obec se jmenovala Skoky, a panence se proto říkalo skokovská nebo prostě skákavá.

Píseň z opuštěného kostela

Tak velkolepě výstavný, a přitom těžko dostupný a veřejnosti skrytý kostel v Čechách jen tak nenajdete. Pokud se za ním chcete vypravit, odbočíte z karlovarské silnice na vedlejší silničku na Údrč, která se po několika kilometrech za obcí Polom promění v polní
cestu vedoucí zdánlivě nikam. Tady je jistější auto nechat a pokračovat pěšky. Ve chvíli, kdy už se chcete otočit zpátky, se konečně objeví dobře skrytý mohutný kostel Navštívení Panny Marie. Jste pouhých pár kilometrů severozápadně od Žlutic, jenomže starou žlutickou silnici zatopila přehrada, a tak jediná příjezdová cesta je ta polní.Když doba vaší návštěvy nekoliduje s některou z mnoha akcí, které se tu pořádají, a jste v tom, co zbylo ze Skoků, sami, padne na vás podivná tíseň. Kolem vás nic než lesy, pole, ruiny, starý hřbitov a v centru toho všeho nepřiměřeně velkorysý, nepatřičně se tyčící barokní kostel, který by slušel i středně velkému městu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.