Měli bychom si především uvědomit, že v evropských volbách budeme volit lidi, kteří budou zastupovat zájmy Británie v Evropské unii, a podle toho bychom se měli rozhodovat. Věta, kterou s nadšením a samozřejmostí sobě vlastní vyslovil britský ministerský předseda David Cameron v ranním vysílání BBC, dobře dokumentuje současný rozpolcený stav Evropské unie.

Máme se starat o společný celek, který chce hrát roli ve světové ekonomice a politice, ale chápeme ho jako projekci jednotlivých zájmů, které se netýkají společných záležitostí, nýbrž jen těch našich, vlastních, z nichž se ty společné snažíme silou politické vůle a argumentace udělat. A na čem není otisk našeho, nepovažujeme (Britové, Rakušané, Italové, Češi...) za společné.

Souboj ideologií, souboj etnik

Parlament, který budeme volit, tak vlastně není žádným parlamentem, nýbrž něčím takovým jako valným shromážděním zástupců národů. A to navzdory tomu, že struktura institucí Evropské unie tuto roli vládnoucího shromáždění přisuzuje Evropské radě (zasedání nejvyšších hlav členských zemí) a parlament má být tradičním místem oponentury či podpory této "vládě".

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se